Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Hassas alan olarak ilan edilmişti… Çıldır Gölü çevresi çöplüğe döndü
Hassas alan olarak ilan edilmişti… Çıldır Gölü çevresi çöplüğe döndü
Temmuz ayında 'Kesin Korunacak Hassas Alan' olarak tescil ve ilan edilen Çıldır Gölü'nün çevresi çöp içinde. Ziyaretçiler bu duruma tepki gösterirken, yetkililerden bir an evvel bölgenin temizlemesini istedi.
Yaşam 15 Ağustos 2019 - 11:07

Kars’ın Arpaçay sınırında bulunan Çıldır Gölü’nün çevresi çöplüğe döndü. Bölgede temizlik yapan ziyaretçiler, duruma tepki gösterdi.

‘KESİN KORUNACAK HASSAS ALAN’ OLARAK İLAN EDİLDİ

Temmuz ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan kararda, Ardahan’ın Çıldır ilçesinde bulunan Akçakale Yarımadası Doğal Sit Alanı ile Çıldır ve Lavaş gölleri, ‘Kesin Korunacak Hassas Alan’ olarak tescil ve ilan edildi. Denizden yüksekliği 1965 metre olan ve 123 kilometrekare yüz ölçümüyle Doğu Anadolu Bölgesi’nin ikinci büyük gölü olan Çıldır Gölü’nün çevresi, yaz aylarıyla birlikte adeta çöplüğe döndü.

Bayram tatilinde serinlemek ve piknik yapmak için bölgeye gelenler, çöp konteynerlerin tıka basa dolu olduğu göl kenarındaki çöp yığınlarına tepki gösterdi. Çöpleri kendi imkanlarıyla toplayarak temizlik yapan ziyaretçiler, görüntünün Çıldır Gölü’ne yakışmadığını bildirerek, yetkililerden bir an evvel bölgenin temizlemesini istedi.

DHA