Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Hastane bahçesinde perişan aileleri görünce hasta çocuk evini açtı
Hastane bahçesinde perişan aileleri görünce hasta çocuk evini açtı
İzmir Hasta Çocuk Evleri Derneği, 10 yılda 3’ü Bornova’da, 2’si Balçova’da 5 ev kurdu.
Yaşam 21 Nisan 2016 - 23:42

İzmir'e kent dışından tedavi olmak için gelen, ancak maddi yetersizlik nedeniyle kalacak yer bulamayan çocuklar ve aileleri için hasta çocuk evleri hazırlayan 90 yaşındaki Suzan Kızılgök'e çocuklar ‘Suzan anne' diye hitap ediyor…

İzmir'de 10 yıl önce, hastane bahçesinde yatan babaları, koridorlarda uyuyan anneleri görünce hasta çocuk evleri açmaya karar veren 90 yaşındaki Suzan Kızılgök, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Profesörü Buket Erer Del Castello ile birlikte ilk evi, 23 Nisan 2006 yılında Bornova'da açtı.

HER ŞEY HAZIR

İzmir Hasta Çocuk Evleri Derneği, 10 yılda 3'ü Bornova'da, 2'si Balçova'da 5 ev kurdu. Derneğin Koordinatörü Sevil Ozan, çocuklar ve aileleriyle görüşmeler yaparken, yönetim kurulu üyeleri Fikran Sungur ile Emine Demirağ, evin temizliği, bakımı, yaş sebze ve ekmek dışında bir evde olması gereken her şeyi hazırlayıp, dolaplara yerleştiriyor ve bunların takibini yapıyor.

TÜM MASRAFLAR DERNEK
TARAFINDAN KARŞILANIYOR

10 yılda 500 hasta çocuk ve ailesi bu evleri kullandı. Genelde kanser hastası ve organ nakli olan çocukların kaldığı evlerde kalabilmek için kriter, çocukların 0-15 yaş aralığında olması, ailenin İzmir'de ikamet eden akrabasının bulunmaması ve ailenin dar gelirli olması.

EL EMEĞİ

Evlerin aylık toplam giderinin, 5-7 bin lira arasında değiştiğini söyleyen dernek yöneticileri, masrafların bağışçıların yanı sıra dernek yöneticilerinin yaptığı el emeği ürünler ve ikinci el kıyafetlerin satışından karşılandığını söyledi.

GÜLBEN ERGEN'DEN ATATÜRK VE CUMHURiYET VURGUSU

Çocuklar Gülsün Diye Derneği'nin 33'üncü okulu, Engin Deniz Sert Anaokulu adıyla, İzmir'in Karabağlar İlçesi'nde açıldı. Açılışa katılan Dernek Başkanı sanatçı Gülben Ergen, açılışta Atatürk'e teşekkür etti…

İHTİYAÇ duyulan alanlarda anaokulları yapan Çocuklar Gülsün Diye Derneği, 33'üncü okulunu İzmir Karabağlar İlçesi'nde açtı. Zeyni Hanım İlkokulu'nun bahçesinde açılan anaokuluna, 5 yıl önce 22 yaşındayken trafik kazasında hayatını kaybeden Engin Deniz Sert'in adı verildi. Ergen açılışta, “Bu haftanın ayrı bir önemi var. Dünyanın en büyük lideri Mustafa Kemal Atatürk'tür. O lider de çocuklara bir bayram hediye etmiştir. Aydınlık çocuklar sayesinde cumhuriyetimizi sırtlayıp yarın da var olacağız” diye konuştu.