Hava kirliliğinde endişe verici görüntü!

Yakılan kömürle ortaya çıkan kirleticiler arasında önemli yer tutan PM2.5 oranının yoğunluğu açısından Türkiye, Hindistan ve Çin’ın ardından, dünyada hava kirliliği açısından en kötü ülkelerin arasında yer aldı. 

Hava kirliliğinde endişe verici görüntü!

Kuzeyormanlari.org’un haberine göre, kış mevsimlerinde, özellikle kömürün yanmasının neden olduğu hava kirliliği endişe verici boyutlara ulaştı. Yakılan kömür ile ortaya çıkan çok sayıda kirleticilerin arasında ‘Parçacık Madde' olarak tanımlanan kirleticiler önemli bir yer tutuyor. PM2.5 ile tanımlanan, çapı 2,5 mikron ve altında olan parçacık maddeler, havada uzun süre asılı kalabiliyor, rüzgar ve hava akımları ile yüzlerce kilometre mesafeye taşınabiliyor.

Amerika Birleşik Devletleri'nin California eyaletinde yer alan ve iklim bilimi üzerine çalışan Berkeley Earth'ün dünyadaki hava kirliliği oranlarının gerçek zamanlı (saatlik) dağılımlarını gösteren grafiğine göre, Türkiye, Hindistan ve Çin'ın ardından, dünyada hava kirliliği açısından en kötü ülkelerin arasına katıldı.

dunya

Dünyanın 21 Aralık tarihi itibarıyla hava kirliliği görünümü…

14 Aralık’ta gece saat 10 itibariyle bakıldığında, ülke çapında ciddi bir hava kirliliği mevcuttu. İstanbul ise orta ölçüde hava kirliliğine sahipti. Üçüncü havalimanı ile üçüncü köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu inşaatlarının neden olduğu doğa katliamları, İstanbul’un havasını kirletse de Kuzey Ormanları sayesinde bu tahribat orta derecede kaldı. Diğer istisna yerler ise Tekirdağ, Düzce ile Rize – Artvin arasıydı.

hava
Dünya Sağlık Örgütüne göre günlük 25 μg/m3 (bir metreküp içinde 25 mikrogram) ölçüsünden daha fazla oranda hava kirliliği sağlımız için zararlı. Tıp dergilerinden The Lancet'in yayımladığı yeni bir rapora 2015 yılında 9 milyon kişi kirlilik kaynaklı hastalıklar yüzünden hayatını kaybetti. Bu rakam 2 yıl önce dünyada gerçekleşen tüm ölümlerin yüzde 16'sına denk geliyor. Dünyada en büyük risk faktörü olan hava kirliliği yüzünden 6,5 milyon erken ölüm gerçekleşirken, ardından gelen su kirliliği ise 1,8 milyon ölüme yol açıyor.

21 ARALIK TARİHİNDEKİ ANLIK HAVA KİRLİLİĞİ GÖRÜNÜMÜ

hava Zonguldak'ta binlerce insanın sağlığını etkileyen santrallerin sayısı artırılmak isteniyor İlginizi Çekebilir Zonguldak'ta binlerce insanın sağlığını etkileyen santrallerin sayısı artırılmak isteniyor