Sözcü Plus Giriş

Hava olayları işaretini verdi: İstanbul için kuraklık kaçınılmaz

Yağışsız geçen sonbahar nedeniyle İstanbul barajları alarm vermeye devam ediyor. Yağış almaması durumunda kentin susuz kalma tehlikesiyle karşı karşıya kalacağına işaret eden İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Sevinç Asilhan, bazı hava olaylarının kuraklık işaretini verdiğini söyledi. Asilhan buna geçen aylarda Ankara'da yaşanan toz fırtınasını örnek gösterdi.

Güncellenme: 16:37, 23/11/2020
Hava olayları işaretini verdi: İstanbul için kuraklık kaçınılmaz

İstanbul’da su seviyeleri giderek düşen barajlar alarm veriyor. İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) verilerine göre kasım ayı itibarıyla mega kente su sağlayan barajlardaki su seviyesi yüzde 26.34’e düştü. Bu rakam son 10 yılın en düşük baraj doluluk oranı oldu. 2017 yılından itibaren düşüş gösteren barajlardaki su seviyesi 2018 yılında yüzde 48.64, 2019 yılında yüzde 36,79 ve bu yılın 11’inci ayında yüzde 26.34 oldu.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sevinç Asilhan “Eğer yağışlar devam etmezse susuz kalacağımıza işarettir. Şu anki verilere göre söyleyebiliriz ki susuz kalma riski altındayız” dedi.

İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sevinç Asilhan (FOTO: DHA)

Prof. Dr. Sevinç Asilhan “Barajlarımızdaki su seviyesindeki azalma 2011’den sonra en düşük seviyeye ulaştı. İstanbul’da yıllık 1 milyar metreküp kullanılıyor. Ancak bu şu anda düşmüş durumda. Barajlarımızda yeteri seviyede su yok. İstanbul için bazı tedbirler alındı ancak bütün tedbirlere rağmen şu an yüzde 70’in üzerinde suyumuz eksik. Eğer yağış olmazsa gelecek aylarda İstanbul için kuraklık kaçınılmaz hale gelmiş oluyor” diye konuştu.

Geçen aylarda Ankara’da meydana gelen toz fırtınasının kuraklık işareti olduğunu ifade eden Prof. Dr. Asilhan, sözlerini şöyle tamamladı:

“Ülkemizdeki bazı hava olayları bize ‘kuraklık geliyor’ diye işaret verdi. Bunlardan biri de Ankara’daki toz fırtınasıydı. Bu şu anlama geliyor; İç Anadolu Bölgesi’nin kuruyan toprağı bizim üzerimize geri döndü. Herhangi bir bölgeden gelmedi, kendi ülkemizdeki toz toprak üzerimize geldi. Bunun sebebi toprağın aşırı derecede kurak olması. Ülkemizin farklı bölgelerinde kuraklık çoktan başladı. Örneğin güney bölgelerimizde kuraklığın baş gösterdiği, hatta Doğu Karadeniz Bölgesi’nde bile bazı sinyaller görüyoruz.”

İstanbul’da bulunan 10 barajdan 4’ünde ise doluluk oranı yüzde 20’nin altına indi. En düşük doluluk oranı yüzde 5.65 ile Sazlıdere Barajı oldu.

İstanbul’a su sağlayan büyük baraj göllerinden Terkos’da doluluk oranı 27.41, Ömerli barajında ise 32.26 olarak ölçüldü.

İSKİ verilerine göre İstanbul barajlarında Kasım ayı itibarıyla doluluk oranları şöyle:

Ömerli Barajı yüzde 32.26, Pabuçdere yüzde 6.51, Sazlıdere yüzde 5.65, Büyükçekmece yüzde 16.67, Alibeyköy yüzde 28.21, Terkos barajı yüzde 27.41, Kazandere yüzde 7.6, Elmalı 25,54, Darlık yüzde 55.69, Istrancalar yüzde 24.90.

İBB Sözcüsü Murat Ongun da bugün konuyla ilgili bir açıklama yaptı. İstanbul’a su temininin sadece barajlardan sağlanmadığını belirten Ongun, İstanbul’un 80 günlük suyu kaldı iddiası doğru değildir” dedi. (DHA)

İlginizi ÇekebilirİBB: İstanbul'un 80 günlük suyu kaldı iddiası doğru değilİBB: İstanbul'un 80 günlük suyu kaldı iddiası doğru değil

 

Yayınlanma Tarihi:16:35,