Hawking: ‘İnsanlık gezegenleri kolonize etmeli’

İnsanlığın geleceğine dair söylediği fikirleriyle gündeme gelen fizikçi Stephen Hawking, Wired dergisine konuştu. Hawking güncel konulara da değindi.

İngiliz fizikçi Stephen Hawking’in Wired dergisine yaptığı açıklamalar konu başlıkları hâlinde toplandı. Hawking dergiye yaptığı açıklamalarda insanlığın bin yıl daha yaşamak istiyorsa uzay keşif programlarına yönelmesi ve uygun gezegenleri kolonize etmesi gerektiğini belirti. Dijital dünya, yapay zeka, gezegenler ve Donald Trump hakkında açıklamalarda bulunan Hawking’in güncel sorunlara da değindiği ifadeleri diğerlerinden farklı bir özellik taşıyor.

‘Bilimi daha az genç kariyer olarak seçiyor’

Bilim karşıtlığı konusunda dergiye konuşan Hawking, “Bilimin nasıl çalıştığını anlamayan insanlar bilime karşı güvensizdirler. Bilimin ve bilim insanlarının bu güven konusunda mücadele etmediği bir dönemde yaşıyoruz gibi görünüyor” ifadelerini kullandı. Yapay zeka hakkında “Yapay zekayı geliştirirken tehditlerine karşı da hazırlıklı olmalıyız” açıklamasıın yapan Hawking, yapay zekanın insanlığın yerini almasından korktuğunu belirtti.

‘Bilgi üzerindeki kontrol beni endişelendiriyor’

Büyük şirketlerin enformasyon üzerindeki etkisi hakkında endişeli olduğunu belirten Hawking, “Bu Sovyet dönemindeki Pravda gazetesinin haberlerine benziyor” dedi. Hawking; bilgi üzerindeki kontrolün, şirketlerin onları iyi yansıtan haberleri ve içerikleri sunma yolunda teşvik sağlayacağını belirtiyor.

Trump hakkında da açıklamada bulundu

ABD Başkanı Donald Trump hakkında da dergiye demeç veren Hawking; seyahat yasaklarının iyi bir sonuç sağlamayacağını belirtti. İngiliz fizikçi; Irak, Katar ve Suudi Arabistan gibi ülkelerin vatandaşlarına seyahat engeli koymanın oradaki yetenekli insanlara ulaşma konusunda sıkıntı çıkaracağını belirtiyor.

Stephen Hawking tarih verdi: Alev topuna dönüşüp... İlginizi Çekebilir Stephen Hawking tarih verdi: Alev topuna dönüşüp... Hawking'ten uzaylılar hakkında uyarı İlginizi Çekebilir Hawking'ten uzaylılar hakkında uyarı

 

Loading...