Hayatını spora adadı, evlendiği gün bile maça gitti

Evlendiği gün bile maça giden ve 51 yıldır spor müsabakalarının kaydını tutan Murat Baydar: "Oğlum hep benimle dalga geçer 'Baba öldüğün zaman spor defterlerini de mezara gömeceğim. Çünkü bizim bir işimize yaramaz' diyor."

Babasıyla  5 yaşındayken gittiği futbol karşılaşmasından etkilenen ve sürekli futbol karşılaşmalarına ilgi duyan emekli bilgisayar programcısı, evli iki çocuk babası Murat Baydar (63), 51 yıldır Türkiye ve dünyadaki spor müsabakalarını takip ediyor, karşılaşmaların sonuçlarını defterlere not alıyor.

“TÜM LİGLERİN SKORLARINI, GOLLERİ KİMİN ATTIĞINI YAZARIM”

Murat Baydar, “Babamın işi dolayısıyla ilk gittiğim maç, 1964 yılı Bursaspor- Vefaspor maçıydı. O maç 1-1 berabere bitti. 1966’da Konya’ya döndük. Konyaspor’un ilk izlediğim maçı 1957’deki Samsunspor’a 1-0 yenildiği maçtı. O maçtan sonra Konyaspor’un bütün maçlarına gittim. 1970’ten beri spor defteri tutarım. Sadece Konyaspor değil tüm liglerin, amatör liglerin, basketbol ligleri, voleybol ligleri ve hentbol maçlarının bütün skorlarını dakikası dakikasına, golleri kimin attığını yazarım. Bu benim en az 6-7 saatimi alıyor. Bazen de geceleri 3-4’e kadar uyumam” dedi.

ÇOCUKLARININ DOĞUMUNDA DA MAÇA GİTMİŞ

Futbol tutkusunun evlendiği gün bile kendisini durdurmadığını söyleyen Baydar, şunları söyledi:

“Evlendiğim gün bile Konyaspor-Alibey maçı vardı. O gece saat 03.00’e kadar maç yazdım. Eşim bana şimdiye kadar hiç tepki göstermedi. Kendisi de alıştı ve  o da bana yardımcı oluyor. Kızım doğduğunda Konyaspor-Muğlaspor maçı vardı. Ona da gittim. Hatta 1-0 yenmiştik. Oğlum doğduğunda da Konya-Kırıkkale maçı vardı. 4-2 yenmiştik.”

“Ölene kadar futbol notları tutmaya devam edeceğim. Oğlum hep benimle dalga geçer ‘Baba öldüğün zaman spor defterlerini de mezara gömeceğim. Çünkü bizim bir işimize yaramaz’ diyor.” (DHA)

10 yaşındaki çocuktan heyecanlandıran keşif! Hemen incelemeye aldılar İlginizi Çekebilir 10 yaşındaki çocuktan heyecanlandıran keşif! Hemen incelemeye aldılar