Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Hem eğlensin hem öğrensin
Hem eğlensin hem öğrensin
Oyuncak, bir çocuğun keyifli vakit geçirmesi kadar gelişimine de yarar sağlar. Doğru zamanda doğru oyuncaklarla oynayan çocukların yaratıcı yönleri desteklenir, bedenlerini tanırlar, motor becerileri gelişir. Zeka gelişimine katkı sağlayan oyuncakları yaş grubuna göre kategorize edersek, oyuncak seçiminde dikkat edilmesi gereken noktaları da sıralamış oluruz…
Yaşam 24 Şubat 2018 - 02:26
shutterstock_372315763

İlk üç yaş, zeka gelişimi bakımından en önemli dönemdir. O nedenle bu süreçte, çocuklara yeni şeyler öğretirken bir yandan da eğlenmelerine olanak veren, yaratıcılığı destekleyen oyuncaklar seçmek büyük önem taşır.

shutterstock_462740623

Bir yaşından küçük çocuklar en çok ses ve renklere ilgi gösterirler. O nedenle bu süreçte bebek yatağına asılabilecek, sesiyle ve rengiyle çocuğunuzun ilgisini çekecek objeleri tercih edebilirsiniz.

shutterstock_227386435

Çocukların elleriyle kolay şekilde kavrayabileceği iç içe geçen halkalar, yere fırlattıklarında zıplayan nesneler ve yumuşak toplar bir yaş öncesi çocukların dokunma ve işitme duyularını geliştirir.

shutterstock_217034809-1

Henüz yürümeye başlamamış çocuklara itmeli-çekmeli oyuncaklar almak, emeklemesinde destek olur ve yürümeyi öğrenmesini hızlandırır.

shutterstock_570525310

İki yaşına gelen çocuklar bir bütünü parçalamak ve tekrar birleştirmekten keyif alır. Onlara bu dönemde büyük parçalı puzzle'lar ve lego gibi oyuncaklar alarak hem motor gelişimlerine katkıda bulunup hem de eğlenceli vakit geçirmesini sağlayabilirsiniz.

shutterstock_42415936

İki yaş, erkekler için araba, kızlar için de bebeklerin önem kazandığı bir süreç haline gelir. Bu tür oyuncaklarla oynarken çocuklarınıza eşlik ederek, oyun sırasında onlara trafik kurallarından sosyal hayata pek çok bilgiyi en iyi şekilde vermeye başlayabilirsiniz.

shutterstock_578885029

Ev eşyası, marangozluk, mutfak setleri, kova kürek takımları da iki yaş döneminde çocukların ilgisini çeken oyuncaklardandır. Renkli tuşları olan müzik aletleri de çocuğun sesleri ayırt etmesi, çeşitli ritimler geliştirerek yaratıcılığını ortaya koyabilmesine katkıda bulunur.

shutterstock_464929976

Üç yaşından sonra artan el becerileri ile beraber oyun hamurları, kumla şekiller yaratma, boya kalemlerinin kullanımı önem kazanır. Bu tip oyunlar, aynı zamanda çocuğun hayal gücünü geliştirir. Bir aile etkinliğine de dönüştürülmesi mümkün olan bu etkinlik çocuğun sosyal gelişimini destekler. Üç ile altı yaş arasındaki dönem çocukların kişiliğinin gelişmeye başladığı dönemdir.