Her adımda kız öğrenciler için 2 lira 38 kuruş bağış kazandı

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’ne katkı için 43’üncü İstanbul Maratonu’na katıldı. En çok bağış toplayan 3’üncü koşucu olan Özel, “Hedefimiz çağdaş bir nesil” dedi.

Her adımda kız öğrenciler için 2 lira 38 kuruş bağış kazandı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraki Spor İstanbul tarafından düzenlenen ‘N Kolay 43. İstanbul Maratonu' İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in start vermesiyle birlikte geçen Pazar koşuldu. Etkinlikte yaklaşık 40 bin kişi parkura çıktı.

Türkiye'nin en büyük spor organizasyonu ‘N Kolay 43. İstanbul Maratonu'na yaklaşık 40 bin kişi katıldı. Özgür Özel, koştuğu sırada sık sık sosyal medya paylaşımları yaparak takipçilerinden kampanyaya destek istedi.

CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel de Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'nin (ÇYDD) kampanyasına destek için yarışa katılarak maratonu 5 saat 55 dakikada bitirdi. Özel, toplanan bağış miktarının 100 bin lirayı geçtiğini, şu anda en çok bağış toplayan 3'üncü koşucu olduğunu ve kampanyanın 22 Kasım'a kadar devam edeceğini ifade etti. Özel, çocukluk hayali maratonu şöyle anlattı:

Yarışın bitmesine yakın İETT otobüslerinin yarışı bırakanları topladığını belirten Özel, “Son 2 kilometreyi gidiyorsun, yanına kadar gelip korna çalıyorlar, ‘Binecek misiniz?' diye soruyorlar. 40 kilometre koşmuşsun, 2 kilometre kalmış, şeytana uyup binsen madalyadan olacaksın” dedi. 60 bin liralık bağış hedefini yarış başlamadan tutturan Özel, rakamı 100 bin lira olarak revize etti. Hedefe ulaşıldı, kampanya devam ediyor.

ADALET YÜRÜYÜŞÜ

“Adalet Yürüyüşü'nde Veli Ağbaba ile birlikte yürüyüşün düzeninden sorumluyduk. Normalde 16-17 kilometre yürünüyorsa biz günde 25 kilometre yürüyorduk. Hazır yürümeye alışmışken düzenli olarak sürdürmeye karar verdim. Önce Avrasya Maratonu'nda 10 kilometre koştum, sonra 15 kilometre… Antalya'da 21 kilometre koştum, yarı maratonu tamamladım. Manisa Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Şubesi, ‘Hazır maratona katılıyorken bizim için koşar mısınız?' dedi. Maratonu tamamlamak keyif veriyor ama işin öbür tarafı; eğitim hakkından yoksun bırakılmış kız çocukları için bağış topluyoruz. Bir arkadaşımız hesap yapmış, ‘Attığın her adım 2 lira 38 kuruş bağış yapıyor' dedi.”

Yaklaşık 60 katılımcı, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği adına 15 kilometre koştu.

Kindar değil, çağdaş bir nesil için koşturuyoruz

“Birileri kindar bir nesil yetiştirmek isterken, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği çağdaş bir nesil için uğraşıyor” diyen Özgür Özel, şunları kaydetti:

Kimsenin diniyle uğraşmıyor ÇYDD, herkes dinini istediği gibi öğrenebilir, yaşayabilir. Ama kindar bir nesil, masum bir hedef değil. O yüzden kindar bir nesil yerine çağdaş bir nesil için uğraşıyoruz. Çağdaş bir nesil isteyenlerin de yaptıkları ve yapacakları katkılar çok değerli.

DAYANIŞMA ÖNEMLİ

Biz bunu kindar nesilcilerin yaptıkları toplantılarda, toplantıya katılanların bileziklerini, yüzüklerini, ‘Yeter ki katkı olsun' diye verdikleri görüntülerden, onların ülke yönetimini ele alıp Cumhuriyet'in kurucu kadrolarına ve kurucu felsefesine karşı yaptıklarını gördük. Şimdi artık Cumhuriyetçilerin, Atatürkçülerin bu tip durumlarda dayanışmayı yükseltmesi çok önemli.

Türkiye'de Atatürkçü, sosyal demokrat çevrelerde dayanışma ve bağış konusunda iyi bir noktaya gidiş var. Pandemide belediyelerimizin çağrılarına vatandaşın gösterdiği destekten görmüştük. Çok küçük katkılar bir araya gelince çok önemli miktarlara ulaşabiliyor.

42 kilometreyi 5 saat 55 dakikada tamamladı

Maratonda 4 tane madalya var; birincilik, ikincilik, üçüncülük ve 6 saat 20 dakikadan önce bitirenler, ‘bitiren' madalyasını alıyor. Özel, “Hep birlikte koşmaya başlıyorsunuz, 15'inci kilometreye gelenler sağ taraftan ayrılıp tören alanına giriyorlar. Kalabalık halde koşarken bir süre sonra az sayıda insan kalıyor. Yol gözünüzde büyüyor. Sessiz bir yolun ortasında önünde, arkanda 5-10 kişiyle yalnız kalıyorsun. 5 saat 55 dakikada tamamladım 42 kilometreyi. Birinci 2 saat 10 dakikada tamamladı. Neredeyse 3 kat hızlı bizden” dedi.

 

Loading...