Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Her damlası mucize bir besin… Anne sütünün 10 faydası
Her damlası mucize bir besin… Anne sütünün 10 faydası
Proteinler, karbonhidratlar, mineraller, vitaminler, yağlar… Bebeğin ihtiyacı olan tüm besin öğelerini içeren anne sütü doğanın en güzel mucizesi. Özellikle ilk altı ayda yeterli kilo alan bebekte anne sütü dışında hiçbir ek gıdaya da gerek olmuyor.
Yaşam 9 Şubat 2018 - 10:45

Proteinler, karbonhidratlar, mineraller, vitaminler, yağlar… Bebeğin ihtiyacı olan tüm besin öğelerini içeren anne sütü doğanın en güzel mucizesi. Özellikle ilk altı ayda yeterli kilo alan bebekte anne sütü dışında hiçbir ek gıdaya da gerek olmuyor.

Anne sütünün en önemli etkilerinden biri anne ve bebek arasındaki bağı güçlendirmesi. Bu nedenle doğumdan hemen sonra bebeğin anne memesiyle tanıştırılması mümkün olan en kısa zamanda sağlanmalı. “Bebek anne sütüyle beslenmeye ne kadar erken başlarsa, anne sütü de o kadar hızla gelir” diyen Acıbadem Fulya Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ülkü Tıraş, anne sütünün 10 önemli faydasını anlattı…

1. Obeziteyi önlüyor
Emzirmenin başlangıcındaki ön sütün içeriğiyle emzirmenin sonundaki art sütün içeriği birbirinden farklı olur. Ön sütte protein, art sütte ise yağ oranı yüksek olur. Bu da bebekte doygunluk hissi sağlayarak obeziteyi önler. Anne sütü prematüre doğan bebek için en uygun komposizyonda oluyor; bu sayede de prematüre bebeğin yeterli kilo almasını sağlıyor.

2. Ciddi enfeksiyonlardan koruyor
Anne sütü birçok mikroorganizmaya karşı öldürücü etkiye sahip. İçerdiği özel enzimler sayesinde bebeklere doğal bağışıklık sağlıyor ve annenin geçirdiği kızamık, kızıl ve suçiçeği gibi hastalıklara karşı ilk dokuz ay bebeği koruyor.

10

3. Alerji riskini azaltıyor
İlk günlerde gelen anne sütüne ‘kolostrum' denir. Bu süt bebeğin birçok hastalığa karşı korunmasını sağlıyor. Yararlı bakteriler bu sütte olgun süte göre çok daha fazla olur. Bebeğin yararlı bakteriler aracılığıyla bağırsağın kaplanmasını da sağlıyor. Bu sayede alerji yapabilecek maddelerin emilimini de engelleniyor.

8

4. IQ puanları daha yüksek oluyor
Anne sütü alan bebeklerin IQ puanları diğerlerine göre daha yüksek oluyor. Özellikle prematüre bebeklerde bu durum daha belirgin. Yeni Zelanda'da binin üzerinde bireyin katılımıyla yapılan ve bu bireylerin 18 yıllık incelenmesinden oluşan bir çalışmada, anne sütüyle beslenmiş olan bireylerin hem zeka seviyeleri hem de öğrenim hayatındaki başarılarının daha yüksek olduğu tespit edilmiş.

5. Büyüme faktörlerini etkiliyor
Anne sütünün içeriğindeki çeşitli büyüme faktörleri bebeğin bağırsak ve beyin gibi birçok organ gelişiminin daha iyi olmasını sağlıyor. Bu, gelecekte bebeğin hayatını etkileyen en önemli özelliklerinden birini oluşturuyor.

6. Böbreklerine ek yük oluşturmuyor
Kolostrum, bağırsak hareketlerini de hızlandırarak ilk dışkı çıkışını kolaylaştırıyor ve mikroorganizmalara karşı daha yoğun koruma faktörü içeriyor, böbrekleri de koruyor.

7. Meme kanserine yakalanma riski düşüyor
Bağışıklık sistemini güçlendiren, enfeksiyon hastalıklarından koruyan anne sütünün bir diğer mucizesi ise anne sütüyle beslenen kız çocuklarının ileride meme kanserine yakalanma risklerinin nispeten daha düşük olması.

4

8. Psikolojik destek sağlıyor
Anne sütü her an hazırdır ve zaman kaybetmeden bebeğin ihtiyacı olduğunda sunulabilir. Böylelikle bebeğin gereksinimi olduğu anda hazır olduğu için bebek daha az ağlıyor. Anne sütü ayrıca anneyi daha çok yanında bulan bebek için psikolojik destek ve bağlanma bakımından da önemli bir role sahip.

1

9. Hazımsızlığa bağlı sorunları engelliyor
Bebeğin ihtiyacı olan protein, yağ, demir ve vitamin gibi her türlü besin ögelerinden zengin olan anne sütü vücutta daha kolay hazmediliyor. Anne sütünün tamamına yakını sindiriliyor. Bu sayede anne sütü alan bebeklerde kabızlık, ishal ve kolik tarzında hazımsızlık nedeniyle oluşan karın ağrıları az görülüyor. Anne sütüyle beslenen bebeklerde ayrıca diş eti hastalıkları, diyabet, demir eksikliği anemisi, pişikle ilgili cilt hastalıkları çok daha az görülüyor.

10. Ağız temizliğinde etkili oluyor
Bazı bebekler özel nedenlerle anne yanında olamayabiliyor. Özellikle yoğun bakım sürecinde olan prematüre bebek ağızdan beslenemese bile ağız temizliğinde anne sütünün kullanılmasının yararlı olduğu biliniyor.

Son güncelleme: 11:03 - 09.02.2018