Herkes yamaç paraşütü yapabilir

Yamaç paraşütü eğitimleri yoğun ilgi görüyor. Eskişehir’de adrenalin tutkunlarının vazgeçilmezlerinden biri olarak bilinen “Yamaç Paraşütü” sporuna olan ilgi her geçen gün artıyor.

Herkes yamaç paraşütü yapabilir

Eskişehir'in İnönü ilçesinde yer alan sportif havacılık faaliyetleri vatandaşlar tarafından yoğun ilgi görüyor. Çevrede bulunan diğer şehirlerden gelen kişilerin de katılım gösterdiği sportif faaliyetler, havacılık turizmine katkı sağlıyor. İnönü Sportif Havacılık Kulübü Derneği tarafından verilen “Yamaç Paraşütü” eğitimleri ise adrenalin tutkunlarının gözdesi oluyor.

Beş kademeli yamaç paraşütü eğitimini başarıyla tamamlayan katılımcılar, uluslararası geçerliliği bulunan sertifika almaya hak kazanıyor. İnönü'nün yüksek dağlarından yapılan uçuşlarla birlikte ortaya çıkan paraşüt manzaraları ise görenleri kendine hayran bırakıyor.

“HAVACILIK TURİZMİ GELİŞİYOR” 

Yamaç paraşütü eğitimleri hakkında bilgiler veren İnönü Sportif Havacılık Kulübü Derneği Başkanı Metin Sözsoy, Eskişehir'de havacılık turizminin geliştiğini söyledi. Genellikle kıyı kesimlerde yapılan çift kişilik uçuşlara İnönü'de de talep olduğunu ifade eden Başkan Sözsoy şöyle konuştu:

“Eskişehir'de havacılık turizmi sürdürülebilir hale geldi. Hem yakın hem de uzak illerden talepler var. Son iki yıldır da Ölüdeniz ve Alanya gibi kıyı kesimlerde yapılan tandem dediğimiz çift kişilik uçuşlara İnönü'de de talep var. İç bölgelerde, İnönü dolayısıyla Eskişehir'e talepler artmaya başladı. Biz de yakın gelecekte bu turizm türünü hızlandırmak istiyoruz. İnönü bölgesi sportif havacılık için coğrafi açıdan ve hava akımları açısından çok uygun bir yer. Yakınlardaki illerde de birkaç yer var ancak daha emniyetli ve performanslı uçuşların olduğu yer İnönü.”HERKES ALABİLİR

Yamaç paraşütü programında verilen eğitim faaliyetlerinden bahseden Metin Sözsoy, konuyla ilgili olarak şunları aktardı:
“Yamaç paraşütü eğitim süreci beş kademeye ayrılıyor. İlk önce temel eğitimle başlıyorsunuz ve yaklaşık 30 saat kadar nazari ders gördükten sonra yerde paraşütle çalışmalarını tamamlıyorsunuz. Daha sonra minimum yedi defa irtifa süzülüşü yapıyorsunuz.

Bu uçuşlarda iki eğitmen size refakat ediyor. Bir eğitmen telsiz yardımıyla öğrenciyi tepeden kaldırırken, diğer eğitmen de iniş alanında öğrenciyi indiriyor. Yedi kez bu uçuşları yaptıktan sonra hem Uluslararası Havacılık Federasyonu'nun (FAI) hem de Türk Hava Kurumu'nun (THK) onayladığı sertifikayı almaya hak kazanıyorsunuz. Temel eğitim böylece tamamlanmış oluyor. Daha sonrasında ise pilot eğitimleri var, tabi bunların günleri ve uçuş sayıları farklı.”


PANDEMİ KISITLADI

Pandemi sürecinde eğitim verilen kursiyer sayısını azalttıklarını söyleyen Başkan Metin Sözsoy, “Pandemi süreci bizi de kısıtladı. Pandemi tedbirlerine uyarak eğitimlerimizi sürdürdük. İki eğitmenin yönettiği bir kurs organizasyonunda müfredat gereği 14 kursiyer alabiliyorken, biz bu sayıyı yediye düşürdük. Dikkatli bir şekilde çalışmalarımızı devam ettirdik” ifadelerini kullandı. (İHA)

Loading...