Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
HES protestocusu beraat etti
HES protestocusu beraat etti
Artvin'deki HES inşaatını protesto eden Leyla Öncel beraat etti
Yaşam 8 Nisan 2016 - 09:20

Artvin Arhavi’de, iki kez ÇED olumlu raporu iptal edilen HES projesini protesto etmek için iş makinelerin önüne oturarak çalışmaları durduran Leyla Öncel gözaltına alınmıştı. Hakkında “iş ve çalışma hürriyetinin ihlali” suçlamasıyla dava açılan Öncel, bu davadan beraat etti. İş makinesini çalıştırarak aracın önünde duran Leyla Öncel’in yaralanmasına neden olan operatör Y.Y.’ye ise 1500 lira adli para cezası verilip ertelendi.

MAHKEME İKİZ KEZ İPTAL ETTİ

Kamilet Vadisi’nde 3 yıl önce yapımına başlanan ve şehir içerisinde planlanması nedeniyle tepki çeken Kavak HES projesi için daha önce verilen ÇED raporu, Rize İdare Mahkemesi tarafından iki kez iptal edildi. Artvin Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü de çalışmayı mühürleyerek durdurdu.

Ancak firmanın 1’inci ÇED raporunun iptaline ilişkin itirazı üzerine Danıştay bozma kararı verdi. Firma bu karar üzerine 24 Kasım 2015 tarihinde jandarmalar eşliğinde vadiye gelerek, iş makineleri ile HES inşaat alanına yol ve köprü yapımı için çalışma başlattı. Olayı haber alan bir grup vatandaş da bölgede toplandı, çalışma yapan şirket yetkililerine tepki gösterdi.

ÖNCEL: “SUÇ İŞLİYORSUNUZ”

Jandarmanın şantiye alanına girmelerine izin vermediği gruptan Leyla Öncel, yan tarafta bulunan yaya köprüsü üzerinden koşarak karşıya geçti, kendini çalışan iş makinesinin önüne attı. Kepçe operatörüne tepki gösteren Öncel, “Mühürlü sahada çalışıyorsunuz. Suç işliyorsunuz” diyerek çıkıştı. İş makinesinin önünde oturan ve aracın kepçesine yaslanan Leyla Öncel, operatörün kepçeyi hareket ettirmesi ile yere düşerek hafif yaralandı. Öncel, jandarma ekiplerince zorla yerinden kaldırılarak gözaltına alındı.

2’NCİ DURUŞMADA BERAAT ETTİ

Leyla Öncel hakkında Arhavi Asliye Ceza Mahkemesi’nde, ‘İş ve çalışma hürriyetinin ihlali’ suçundan dava açıldı. Mahkeme 2’nci duruşmada, üzerine atılı suçun unsurlarının oluşmadığı gerekçesiyle Öncel’in beraatına karar verdi. Leyla Öncel aracın önündeyken hareket ettirdiği kepçe ile yaralanmasına neden olan operatör Y.Y.’ye 24 ayda ödeme koşuluyla 1500 lira adli para cezası veren mahkeme, suç işlemeyeceğine kanaat getirdi ve hükmün açıklanmasının geri bıraktı.

DHA

 

Son güncelleme: 09:27 - 08.04.2016