Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Hijyen hayat kurtarır
Hijyen hayat kurtarır
Konu en değerli varlıklarımız minik bebekler olunca, hijyen anne-babaların hayatında olmazsa olmazlar arasında ön sıralarda yer alıyor.
Yaşam 29 Temmuz 2017 - 03:31

Anne karnındaki sıvı sayesinde koruma altına alınan bebekler, dünyaya geldiklerinde bağışıklık sistemleriyle baş başa kalıyorlar. İşte bu süreçte, annenin tırnak uzunluğundan bebeğinin altının silindiği ıslak bezin özelliklerine, pek çok konuda özenli davranmak gerekiyor.

shutterstock_548535139

Koruma kalkanı

Yaşamın ilk aylarında anne karnından geçen bağışıklık sistemi bebeği korurken, daha sonra anne sütüyle beslenmek mikroplara karşı koruma kalkanı oluşturuyor. Bu nedenle hem bağışıklık açısından hem de en sağlıklı besin olduğu için anne sütünün etkisi ancak hijyenle ilgili önlemlerin alınmasıyla desteklendiğinde anlam kazanıyor.

Temizliğe dair altın öneriler

-Bebekler çok sık ishal olduklarından, tükettikleri besinlerin ve suyun çok temiz olması gerekir.

shutterstock_461064859

-Anneler bebeklerini emzirirken mutlaka göğüslerini temiz tutmalı ve her emzirme öncesi mutlaka göğüs uçlarını temiz suyla silmelidir.

shutterstock_260417144

-Anneler, altını değiştirmeden beslemeye, uyutmadan su içirmeye bebekleriyle çok sık dokunarak iletişim kurduklarından mutlaka tırnakları kısa, elleri ve giysileri temiz olmalıdır.

-Bebeğin günlük banyosu daima yaptırılmalı ve sonrasında yumuşayan tırnakları kısa kesilmelidir. Tırnak çiziklerinde yer eden çeşitli mikroplar bebeğin vücuduna girerek iltihaplı yaralara ve ateşli hastalıklara neden olabilir.

shutterstock_563504347

-Öperek bebeğe bulaştırılacak her mikrop bebeğin solunum yoluyla ve cildiyle ilgili sağlık problemi yaşamasına neden olabilir. Bu nedenle özellikle yeni doğmuş bebekleri çok sık öpmemek gerekir.

-Bebeğin odasında bulunan objelerin her gün tozu alınmalı ve yerler sık sık silinmeli.

shutterstock_536284345

-Alt değiştirme bebeğin hijyeni bakımından önem taşır. Bebeğin poposu ıslak ve pis bırakılmamalı, sık sık kontrol edilip günde 6-7 kez değiştirilmeli. Alt değiştirmeden önce pis olan bölge önce ıslak mendille temizlenmelidir.

-Bebekler ellerini sık sık ağızlarına götürür. Bu nedenle bebeklerin el hijyeni farklı bir özen gerektirir. Minik elleri ıslak mendille silinmeli veya su ve sabunla yıkanarak temiz tutulmalıdır.