Sözcü Plus Giriş
GALERİ Hollywood logolarının ilginç hikayeleri 26 Kasım 2017 02:57
1 Hepimiz o filmin başlarındaki logo kısımlarını biliriz. Her şeyi o kadar güzel yapmışlar ki, çoğu zaman bunları filmin gerçek parçaları olduğunu düşünüyoruz. Tabi durum böyle olunca da insanlar bu logoların ne anlama geldiğini ve hikayelerini merak ediyor. İşte Hollywood logolarının ilginç hikayeleri...
2 10. DeramWorks Pictures: Aslında logonun ilk halinde yetişkin bir adam ayın üzerinde oturuyordu. Fakat logoyu tasarlayan sanatçı Robert Hunt, kendi oğlunu model alarak son anda çocuklu bir versiyonu çizdi. Sürpriz şekilde şirket, son aşamada çocuklu logoyu seçti.
3 9. Columbia Pictures: Meşale tutan kadın 1924 yılında şirketin logosu oldu. Fakat ilginç şekilde bu logonun yapımında sadece bir kadın model kullanılmadı. Bunun yerine birden fazla modelin fotoğrafı birleştirilerek oluşturuldu. Bizim şu an gördüğümüz versiyon 1992 yılında tasarlandı ve sıradan bir ev kadını olan Jennie Joseph model alındı.
4 8. Metro-Goldwyn-Mayer: MGM’nin logosunun aslan olmasının fikri reklamcı Howard Dietz’ten çıktı. Howard sıkı bir The Lions taraftarıydı (Gittiği üniversitenin okul takımı). Bu sebeple şirketin logosunu aslan yapmaya (Lion=Aslan) karar verdi. Logoda şu ana kadar toplam beş aslan modellik yaptı. Bunlar Slats, Jackie, Tanner, George ve şu anki ‘’yıldız’ Leo.
5 7. Paramount Pictures: Logo 1914 yılında tasarlandı ve başlangıçta şirketle kontrat imzalayan her bir oyuncuya ithafen 24 yıldız vardı. Fakat günümüzde sadece 22 yıldız var. Nedenini ise kimse bilmiyor.
6 6. Catle Rock Entertainment: Şirket adını Stephen King’in romanlarında sık sık geçen Catle Rock kasabasından alıyor. Logo ise yine o kasabadaki deniz fenerinin bir yansıması.
7 5. Walt Disney: 2006 yılına kadar Almanya’daki Neuschwanstein Kalesi model alınarak hazırlanan logo kullanıldı. Fakat bu tarihten sonra Disneyland’deki Cindirella Kalesi model alınan versiyon kullanılmaya başlandı.
8 4. Pixar: Logo, 1986 yılında çekilmiş olan, şirketin ilk başarılı kısa filmi Luxo Jr.’dan ilham alınarak hazırlandı.
9 3. LionsGate: Şirketin kurucusu Robert Altman, doğduğu şehirdeki köprünün adını şirketine koymuş. Yani LionsGate aslında ABD Vancouver’deki bir köprü.
10 2. Scott Free: Adamın koşarken kuşa dönüşmesi bireyin özgürlüğünü kazanması anlamına geliyor. Eser sahibi ise İtalyan sanatçı Gianluigi Toccafondo. Ayrıca logodaki her bir hareket aslında ayrı ayrı çekilmiş birer fotoğraf.
11 1. Warner Bros.: Herkes kalkan üzerindeki ‘’WB’’ yazısının şirket kurucularının soy ismi olan Warner (Bros da kardeşler anlamına geliyor) olduğunu düşünür. Aslında bu tam olarak doğru değil. Çünkü şirketin kurucuları aslında Rusya’dan ABD’ye göç eden bir ailedir ve gerçek soy isimleri Wonskolaser’dir.