Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Hükümetten kadınlara kılık kıyafet kitabı
Hükümetten kadınlara kılık kıyafet kitabı
Tacikistan hükümeti, kadınlara nasıl giyinmeleri ve giyinmemeleriyle ilgili tavsiyeler içeren bir kitap yayımladı.
Yaşam 22 Mart 2018 - 07:52

Tacikistan Kültür Bakanlığı tarafından yayımlanan ‘Tavsiyeler Kitabı’nda ‘7’den 70’e kadınlara uygun kıyafetler’ tanıtıldı. Bakanlık geleneksel Tacik kıyafetlerini tavsiye etti ve İslami giyim ile mini etek gibi ‘çok Batılı’ görülen kıyafetler önerilmeyenler arasında yer aldı. Kitapta ayrıca ‘Tacik kadınlar neler giymemeli’ başlıklı bir bölüm de var. Asia-Plus internet sitesinde yer alan habere göre kitapta iş yerinde, ulusal ve resmi tatillerde, düğünlerde hatta hafta sonu ne tip kıyafetler tercih etmeleriyle ilgili tavsiyeler bulunuyor.

Tacik kadınların ofiste giymeleri istenen kıyafetler böyle resmedilmiş...

Tacik kadınların ofiste giymeleri istenen kıyafetler böyle resmedilmiş…

İSLAMİ GİYİM ‘ÖNERİLMEYENLER’ ARASINDA

Başörtüsü, tesettür, İslami giyim ‘önerilmeyen’ kıyafetler arasında gösteriliyor. Tacik toplumunda başörtüsü ve tesettür yaygın olmasına rağmen Devlet Başkanı Emomali Rahmon İslami giyimi eleştirmişti. Mini etekler, göğüs ve sırt dekoltesi olan ‘çok Batılı’ görünen kıyafetler de tavsiye edilmeyenler arasında. Sitenin haberine göre kitapta “Kamuya açık alanlarda parmak arası terlik ve her türlü terlik, dar pantolon veya sağlığa zararlı sentetik kıyafetler de tavsiye edilmiyor” deniyor. Eski Sovyet ülkesi Tacikistan’da nüfusun büyük bir bölümü Müslüman ama hükümet geleneksel kültürün daha laik olması için çalışmalar yürütüyor.

Yayınlanan kitapta hafta sonları için batılı kıyafetlerin tercih edilebileceği söyleniyor

Yayınlanan kitapta hafta sonları için batılı kıyafetlerin tercih edilebileceği söyleniyor

SOSYAL MEDYADAN KİTABA ELEŞTİRİ GELDİ

Bir kullanıcı tavsiyeler için ‘çok güzel’ dedi ama geleneksel kıyafetlerin çok yüksek fiyattan satılmasından şikâyetçi oldu: “Bize kıyafetleri de Kültür Bakanlığı alsın” mesajı paylaşıldı. Bazıları da hükümeti, ülkeyi Kuzey Kore’ye dönüştürmekle suçladı: “Kültür Bakanlığı böyle saçmalıklar icat edeceğine diğer meselelerle ilgilensin.” Bir diğer okur da ‘vücudun bazı kısımlarını ortaya çıkaran dar kıyafetlerin tavsiye edilmediği’yle ilgili mesajında “Vücudun hangi bölümleri? Beyinleri de kapsıyor mu?” sorusunu sordu.

Son güncelleme: 09:22 - 22.03.2018