Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Hünerli ellerden 5 ton mucize
Hünerli ellerden 5 ton mucize
Manisa Uluslararası Mesir Macunu Festivali’nin gizli kahramanları
Yaşam 13 Nisan 2016 - 02:06

24 Nisan'da Manisa Sultan Camii'nin minarelerinden halka saçılacak olan mesir macununu işte bu kadınlar hazırlıyor. 15 Manisalı kadın, 5 ton macunu eski usullere göre yapıyor.

 Mesir macunu, anason, biberiye, Hindistan cevizi, çörekotu, darfülfül, havlıcan, kakule, karabiber gibi 41 çeşit baharat ve şifalı ottan oluşuyor.

BU yıl 476'ncı kez düzenlenecek olan Uluslararası Mesir Macunu Festivali için Sultan Camii'nin kubbe minarelerinden 24 Nisan'da saçılacak 5 ton mesir macununu 15 kadın makine yardımı olmadan hazırlıyor. 1 Nisan'da hazırlanmaya başlayan şifalı macunlar, 41 çeşit baharatla harmanlanarak paketleniyor.

20 GÜNDE ÜRETİLİYOR

MANİSA'yı Mesir'i Tanıtma ve Turizm Derneği Başkanı Ufuk Tanık, geleneklere uygun olarak hazırlanan macunların 20 günde yapıldığını söyledi. Tanık, “Eski usullerin hepsini uyguluyoruz. Karışımından paketlenmesine kadarki üretim sürecinde hünerli kadınların elleri makine gibi çalışıyor” dedi.

Mesir macununun faydaları

– Kolesterol ve hipertansiyonu düzenler, vücuttaki şekeri dengeler.
– Mide rahatsızlıklarında etkilidir.
– Grip, nezle, anjin, sinüzit ve soğuk algınlığına faydalıdır.
– İdrar söktürür, böbrekteki kum ve taşların dökülmesine yardımcı olur.
– Astım bronşit ve nefes darlığına faydalıdır.
– Akciğer ve karaciğer hastalıklarına iyi gelir.
– Erkeklerde cinsel gücü arttırır, prostata faydalıdır.
– Vücut kilosunu dengeler, baş ve migren ağrılarına iyi gelir.
– Kireçlenme ve romatizmal hastalıklara iyi gelir.
– Sırt ve bel ağrılarında ve siyatik romatizmada faydalıdır. Vücutta dolaşan kanın kılcal damarında rahat dolaşmasını sağlar.
– Kadınların sütünü arttırır.