İBB’den bir ilk

İBB Türkiye’de bir ilke imza atarak genç girişimciler ile tasarımcıları bir araya getirmek üzere Oyun Geliştirme Merkezi (OGEM) açtı. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun açılışını yaptığı OGEM’de oyun yazılımları geliştirilecek.

İBB’den bir ilk

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraki Medya A.Ş., genç girişimcilerin hayalindeki oyunu geliştirebilecekleri kamu destekli kuluçka merkezini hayata geçirdi.

Oyun projesini hayata geçirmek isteyen girişimcileri destekleyerek, küresel pazarda yer almalarına olanak sağlayacak “Oyun Geliştirme Merkezi” (OGEM), İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından hizmete açıldı.

Beyoğlu Sütlüce'deki İBB İletişim Koordinatörlüğü'nde gerçekleştirilen açılış töreninde konuşan İmamoğlu, çağı yakalayacak değişimleri harekete geçirecek kentlerin başında İstanbul'un geldiğinin altını çizerek, kentin bu anlamda dünyaya öncü işler yapmasının önemine dikkat çekti.

“BİZİM KADAR HAK SAHİBİSİNİZ”

İmamoğlu gençlere “Siz oturun, çalışın, bizim arkadaşlarımızla iş birliği yapın. Sektörlerden buraya iş birliği yapmak isteyen kurum ve kuruluşları davet edelim. Yani biz, artık buranın böylesi bir merkez olmasıyla, zaten başarı elde edilmiş bir alanın büyütülmesiyle ilgili bir adım atıyoruz. Bundan sonrasında en az bizim kadar hak sahibisiniz ve bizim kadar bütün girişimciler burada söz sahibi olacaklar. Bunu da geliştireceğiz” dedi.

“ZOR GÜNLERİ HEP BİRLİKTE AŞACAĞIZ”

Ülkenin içinde bulunduğu zor ekonomik şartların, gençlerin enerjisiyle aşılabileceğini vurgulayan İmamoğlu, şunları söyledi:

* Gençlerimizin bu zor günlerinin de aşılması konusunda kendimizi sorumlu görüyoruz. Bunu aşacağız.

* Tamamen ücretsiz oluşturacağımız bu alanın sektöre de bir canlılık getireceği kesin. OGEM'in en büyük oyun geliştirme merkezi olmasını istiyoruz. Küresel düzeyde, sektörün en önde gelenleriyle de temasta bulunmak önemli olacak.

* Yurt dışından daha fazla oyun stüdyosunu, yayıncısını, yatırımcısını da İstanbul’a çekmenin bir hedef olduğunun da farkındayız. Bunu biz yapacağız ama tabii buna şekil verecek olan, yine ortak akıl masasının en kıymetli aktörleri de sizler olacaksınız. Kararları berabere alacağız.

* Buradaki ana amacımız; sadece İstanbul'u değil, Türkiye’yi bu anlamda da oyun sektörünün ana merkezi haline getirmek. OGEM bünyesindeki bu süreçlerle beraber İstanbul’u, gerçek anlamda lokomotif bir role kavuşturmak çabası içinde olacağız.

“HİÇBİR KONUDA UMUDUNUZU YİTİRMEYİN”

İmamoğlu konuşmasını şöyle tamamladı:

* Gençlerimize fırsatlar sunulduğunda, hak ettikleri zemin hazırlandığında iyi işler başarabileceklerinin farkındayız.

* Umudunuzu hiçbir hususta asla kaybetmeyin. Zira gelecek, her konuda kesinlikle sizlerindir. Bizler, çok daha aydınlık bir geleceğe hazırlanmanız için, size sadece destek oluyoruz şu anda..

* Her dönemin ders alınacak birtakım hususları vardır, yaşanmışlıkları olur. Biz, şu anda da bir kısım dersler alıyoruz aslında.

GENÇLERLE OYUN OYNADI

İmamoğlu, konuşmasının ardından “Hit and Boom” oyununun yaratıcılarına karşı “Metrocrafter” rumuzuyla oyunu deneyimledi ve merkezi gezerek gençlerle sohbet etti.  OGEM'de üniversitelerin ilgili bölümlerinden oyun tasarımcıları, eğitimlere destek sunacak. Tasarıma ilgi duyan, ortaokul, lise öğrencileri okul gezilerinde OGEM'lerden ilham alabilecek. Oyun geliştirmek için ihtiyaç duyulan ekipmanları geliştirici ekiplere sağlanacak. Türkiye'de ulaşılması zor olan “MoCap” gibi özel oyun geliştirme ekipmanları da oyun geliştiricilerine sağlanacak.

Loading...