İdrar kaçırma psikolojiyi bozuyor

Kadınlarda yaygın görülen idrar kaçırma sorunu, yaşam kalitesini olumsuz etkiliyor…

İdrar kaçırma psikolojiyi bozuyor

Kadınlarda yaygın görülen idrar kaçırma sorunu, yaşam kalitesini olumsuz etkiliyor… Öyle ki bu problemi utanç kaynağı olarak gören kadınlar özgüvenleri azaldığı için çevrelerinden ve toplumdan uzaklaşabiliyor, cinsel aktiviteden kaçınabiliyor. Anksiyete ve depresyon da idrar kaçırma sorunu yaşayan kadınlarda yine sık görülen diğer tabloları oluşturuyor…

KADINLARIN idrar kaçırma sorunlarını doktorlardan bile gizlediklerini belirten Acıbadem Bakırköy Hastanesi Üroloji Uzmanı Dr. Enis Rauf Coşkuner, hastalıkla ilgili bilgiler vererek, tedavi yöntemlerini anlattı…

3

Beyin ve mesane iletişiminde kopukluk oluyor

Böbreklerde oluşan ve vücudun atık maddelerini taşıyan idrar, ince birer kanal vasıtasıyla aslında bir depo görevindeki idrar torbası olarak da bilinen mesaneye taşınıyor. Temelde kastan oluşan ancak idrarı depoladığı anda gevşek bir yapıya bürünen mesanenin çıkımı da bu esnada kapalı oluyor. Mesane içinde idrar hacmi belli bir noktaya ulaştığında merkezi sinir sisteminde gelişen uyarılmayla idrarı boşaltma isteği oluşuyor. Mesane kası kasılıp, çıkışı açılarak idrar dışarı boşaltılıyor. Beyinde, mesane ve mesane çıkışını destekleyen yapılar arasında koordinasyon bozuklukları oluştuğunda ise idrar kaçırma sorunu ortaya çıkıyor. İdrar kaçırma temelde 3 grupta inceleniyor…
1. Bu 3 gruptan ilki daha çok, yapılan bir efor nedeniyle batın içi basıncının artması sonucu gelişiyor. Bu durum daha çok öksürme, hapşırma ve ıkınma gibi durumlarda görülüyor. Nedeni mesane taban ve idrar çıkım kanalının anatomik destek yapılarının zayıflaması olabiliyor. Hamilelik, doğum veya menopoz sonrasında karşılaşılabiliyor.
2. Mesanenin idrarla dolumu sırasında gelişen istemsiz kasılmalar sonucunda gelişiyor. Bu tip idrar kaçırma sorununa Parkinson, Alzheimer ve inme gibi birtakım nörolojik hastalıklar veya diyabet, idrar yolu enfeksiyonları da neden olabiliyor.
3. Hem bir efor nedeniyle batın içi basıncının artması hem de mesanenin idrarla dolumu sonrasında gelişen istemsiz kasılmaların bir arada görüldüğü üçüncü grup ise karma tipi oluşturuyor.

4

Doğru tanı konulması çok önemli

İdrar kaçıran hastayı değerlendirecek hekimin idrar yolu hastalıkları üzerine eğitim görmüş olması gerekiyor. Genel ve jinekolojik muayenenin yanı sıra üriner sistemi değerlendirecek temel laboratuvar ve radyolojik tetkikler de tanı koymaya yardımcı oluyor. İdrar kaçırma tipini, oluştuğu koşulları ve basınçları belirlemesi açısından önemli yere sahip olan ürodinami testinin de doğru tedavi planı için uygulanması gerekiyor.

Ameliyatsız tedavi mümkün

İdrar kaçırmanın tipine ve şiddetine göre değişen tedavi yöntemlerinin ilk basamağında mesane egzersizleri, planlı tuvalet egzersizleri, sıvı alımı ve diyet gibi davranışsal teknikler uygulanıyor. Bunlara genellikle pelvik taban egzersizleri de ekleniyor. Tedavi ilaçla da desteklenebiliyor. Özellikle eforlu bir hareketle ortaya çıkan 1. tip idrar kaçırma sorununu çözmek için egzersiz ve ilaç tedavisinin yetersiz olduğu durumlarda cerrahi yönteme başvurulabiliyor. Operasyonda mesane çıkımına destek sağlamak, ana prensibi oluşturuyor ve bu amaçla TVT, TOT ve mini-sling ameliyatlarıyla vajinal yoldan askılar uygulanıyor. Bu ameliyat yöntemleri hem çok kısa sürede yapılıyor hem de hasta kısa sürede hastaneden taburcu olabiliyor. Cerrahi işlemlerde başarı, yüzde 85-90 gibi yüksek oranlarda seyrediyor.

2

Botoks uygulaması da yapılabiliyor

Mesanenin kontrolsüz kasılmasıyla oluşan ikinci tip idrar kaçırmada ise mesanenin kas tabakasına endoskopik olarak botoks uygulaması da yapılıyor. Bu yeni yöntemin düzenli aralıklarla uygulanması gerekiyor. Bu hastalıkla yaşamak zorunda kalınmamalı. Zira hastalar kolaylıkla uygulanan tedavi yöntemleriyle çok kısa sürede sağlığına tekrar kavuşabiliyor.

İŞTE SEBEPLERİ

İlerleyen yaş: Mesaneyi etkileyebilecek sistematik hastalıkların daha çok ortaya çıktığı ileri yaşlarda mesanenin depo fonksiyonunda değişimler olabiliyor. İlerleyen yaşın bir sonucu olan menopozdaki östrojen hormonundaki azalma, mesane ve idrar çıkım kanalının değişimlerine neden olabiliyor.
Gebelik: Gebeliğin kendisi başlı başına bir idrar kaçırma nedeni olabileceği gibi zorlu ve çok sayıda yapılan doğumlar da başka bir neden… Özellikle doğum sırasında oluşan hasarlar veya sonrasında gelişen organ sarkmaları bu sorunu ortaya çıkarabiliyor.
Fazla kilo: Kilolu olmak hem idrar kaçırmayı artırıyor hem de tedavinin başarısını düşürüyor.
Jinekolojik operasyonlar: Özellikle rahim alınması gibi geçirilen bazı jinekolojik operasyonlar da bu soruna yol açabiliyor.
Hastalık: Diyabet, multipl skleroz (MS), Parkinson, inme gibi bazı hastalıklarda idrar kaçırma sorunu görülebiliyor. Bunun yanı sıra bazı bağırsak problemlerinin de yol açtığı bu sorun; genetik bağ doku ve kas yapılarının gevşek olması sonucuyla da ortaya çıkabiliyor.