Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
ikiz annelerine emzirme önerileri
ikiz annelerine emzirme önerileri
Yaşam 18 Nisan 2016 - 03:31

İkiz bebeği olan annelerin, bebeklerinin ikisini de rahatça emzirecek kadar sütlerinin olacağına inanmaları emzirmenin başarılı olması için gerekli en temel anahtardır. Doğumdan sonra bebekler anne göğsüne yatırılmalı ve anne sütü emmeleri sağlanmalıdır…

Prof. Dr. İlknur KILIÇ

İkiz bebek emzirmenin püf noktalarını Ataşehir Kadıköy Şifa Hastanesi Yenidoğan Uzmanı Prof. Dr. İlknur Kılıç şöyle anlattı: “Annenin beslenme programı iki bebeğe süt vereceği dikkate alınarak düzenlenmelidir. Anne her bebek için 800-1000 kcal ekstra kalori ve yeterli sıvı almalıdır. Annenin sütünün yeterli olması için bir diğer önemli faktör de annenin dinlenmesi ve uyumasıdır. Anneye yardımcı olan kişiler bebek bakımına yardım etmeli ve annenin uyuması için gereken ortamı oluşturmalıdır.”

Sütün depolanmasını bekleyin

Anne sütünün salgılanışı arz-talep dengesine göre belirlenir. Süt memeden ne kadar boşalırsa süt yapımı o kadar fazla olur. Bu nedenle, “Biraz bekleyelim de süt memede depolansın” anlayışı süt salgısının azalmasına neden olur. Bebeklerin yeterli derecede beslenip beslenmedikleri en iyi kilo takibiyle değerlendirilebilir. Bebekler dünyaya geldikten sonraki ilk beş günde doğum ağırlıklarının yüzde 5'ini kaybedebilir. Eğer yüzde 10'dan fazla kilo kaybı söz konusuysa bu durum, bir beslenme sorununun olduğuna işaret eder. Bu tür durumlarda mutlaka uzman bir doktora danışılmalıdır. Bebekler 10 günlük olduklarında doğum ağırlıklarını yakalar ve sonrasında günde 25-30 gr kadar kilo almaları beklenir. Yapılan bir diğer hata da bebeklerin kilo ve beslenme anlamında birbirleriyle karşılaştırılmalarıdır. Her bebek ayrı bir bireydir. Bir bebek çok iştahlı olup diğeri olmayabilir. Önemli olan ayrı ayrı değerlendirildiklerinde gelişimlerinin normal olmasıdır.

Aynı anda beslemeye çalışın

Anne ikiz bebeklerini aynı anda emzirebilir. Bunu başarmak için farklı emzirme pozisyonlarını kullanabilir. Bazen bebekler hep aynı memeyi emmeyi tercih edebilir. Bunu engellemek için bebeklerin her beslenmede farklı memeden süt emmeleri sağlanmalıdır. Bebeklerin acıktıklarında önce anne sütüyle beslenmeleri çok önemlidir. Sütün yetersiz olduğu durumlarda bebeği doyurmak için tercih edilen formül mamalar, önce bebeklere anne sütü verdikten sonra devreye girmelidir. İki bebeğin aynı anda anne sütü emmelerini her zaman daha çok önerilir. Böylelikle bir bebeğin çok sabırsızlanıp ağlaması, ona öncelikle mama verilmesi engellenmiş olur. Anne de aynı anda iki bebeği emzirdiği için diğer işlerine zaman ayırabilir.