Sözcü Plus Giriş

İklim Değişikliği Bölüm I: İklim krizi kapıda

Bilinmeyen Enler'in yeni bölümünde gelecekte insanlığı bir ölüm kalım mücadelesine mecbur bırakabilecek iklim değişikliğini anlattık. Ciddi önlemler almak için sadece 20 yılımız kaldığını belirten uzmanlar şu soruyu soruyor: "Ne zaman endişelenmeye başlayacağız?"

Yaşar ÖZER
Güncellenme: 16:23, 04/06/2020

Geçen yıl Birleşmiş Milletler Hükümetlerarası İklim Paneli’nde açıklanan raporda, önümüzdeki 20 yıl içinde ciddi önlemler alınmazsa, iklim değişikliğinin artık geri dönüşü olmayan bir aşamaya geçeceği açıklanmıştı. Durum fazlasıyla ciddi fakat buna rağmen Paris İklim Anlaşması’na Avrupa Birliği’nde herhangi bir ülke hâlâ uyum sağlamadı. Anlaşmanın üzerinden üç yıldan fazla zaman geçti ancak muhatap olan 195 ülkeden sadece 16’sının anlaşmaya uyduğu belirtiliyor.

16 YAŞINDAKİ GRETA İKLİMİN SESİ OLDU!

Adım adım yaklaşan bu felaket için dünyanın önde gelen devletleri kayıtsızlığını sürdürüyor. 16 yaşında bir öğrencinin tüm dünyaya ders veren tavrı ise dikkat çekiyor. 2018 yılının Ağustos ayında İsveçli Greta Thunberg tarafından başlatılan iklim değişikliği eylemleri, Aralık 2018 itibariyle dünyada en az 270 şehirde, 20 binden fazla öğrenciye ilham verdi.

İklim değişikliği aktivisti Greta Thunberg; TEDx, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı ve Davos’taki Dünya Ekonomik Forumunda yaptığı açıklamalarla gündeme gelmişti. Time’ın yayınladığı 2019’un en etkili 100 insanı listesinde de yer alan Thunberg, son olarak İtalya’da Senato’da bir konuşma yaptı. BBC Türkçe’nin aktardığı haberde; Greta, İtalyan senatörlere “Tek ihtiyacımız olan şey, bir gelecek. Geleceğimizi çaldınız,” dedi. Konuşmalarında yetişkinlere ders veren tavrı ile dikkat çeken Greta, “Çocuklarınızı her şeyden çok sevdiğinizi söylüyorsunuz ama böyle olmasına rağmen onların gözleri önünde geleceklerini çalıyorsunuz,” diye sesleniyor. Şimdi dünyanın dört bir yanından çocuklar ve gençler onun izinden yürüyor.

Bilinmeyen Enler’in iklim krizi ile ilgili ilk bölümünde, iklim değişikliğinin etkileri, Greta’nın yarattığı etki ve gelecekte insanlığı bekleyen tehlikeye dikkat çekiyoruz.

Kurgu: Korhan Topçuoğlu
Kamera: Kubilay Altuğ

Yayınlanma Tarihi:15:52,