İlişki tipiniz hangisi?

Konu özel hayat olduğunda, temel olarak dört bağlanma stili var. Bu stiller konusunda merak ettiklerimizi, Üsküdar Üniversitesi NP Etiler Tıp Merkezi Uzman Klinik Psikolog Serkan Elçi’ye sorduk…

İlişki tipiniz hangisi?

Güvenli bağlanma stili

Bu bağlanma stiline dahil olanlar, karşısındaki kişilere olumlu duygularla yaklaşırlar. Başkalarının kendisini nasıl gördüğünden ziyade kendisini nasıl gördüğü daha önemlidir. Yakınlık kurmada ve yalnız kaldığında kendini yönetmekte başarılıdırlar. Uzun süreli ilişkiler yaşayan, saygı ve güven sorunu olmayan kişilerdir.

shutterstock_718613605-1

Kayıtsız bağlanma stili

Kendilerine olumlu, başkalarına ise olumsuz duygular beslerler. Hoşlandıkları kişi tarafından reddedilmektense hiç ilişki yaşamamayı ya da sevdikleri kişiyi kendileri terk etmeyi tercih ederler. Bağımsız olmak onlar için her şeyden daha önemlidir.

shutterstock_272733005

Saplantılı bağlanma stili

Kendilerine karşı olumsuz, karşısındaki kişiye karşı ise olumlu duygularla yaklaşırlar. Özgüvenleri çok az olduğundan özel hayatlarında sürekli terk edilme korkusu yaşarlar.

shutterstock_270932903-1

Korkulu bağlanma stili

Hem kendisine hem de karşısındaki kişiye karşı olumsuz duygular beslerler. Tüm insanların güvenilmez olduğuna dair inançları çok kuvvetlidir. Reddedilme korkuları fazla olduğu için ilişkileri de pek yolunda gitmez.

shutterstock_233851804

Kusursuz ilişkinin formülü var mı?

Çocukluklarında ihtiyaçları sağlıklı şekilde karşılanmış ve güven sorunu yaşamayan iki kişi bir araya geldiğinde, mutlu bir ilişki yaşama ihtimalleri diğerlerine göre daha yüksektir. Bu tür bir ilişkide hem duygusal yakınlık hem de karşılıklı ilişkiler düşüncelerin, duyguların ve davranışların iç içe geçtiği karmaşık bir dinamiğe bağlıdır. Mutlu bir ilişki yaşamak adına hedef karşıdaki kişiyi değiştirmek veya var olan sorunu ortadan kaldırmak değil, bu kişiyle birlikte, bu sorunların nasıl üstesinden gelineceğini belirleyebilmektir.

shutterstock_520617565