Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
İlk seksi bu gen belirliyor
İlk seksi bu gen belirliyor
İngiltere’nin Cambridge Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada, kişinin ilk cinsel ilişkiye ne zaman gireceğini belirleyen genler bulundu
Yaşam 20 Nisan 2016 - 10:04

Bilim insanları erken yaşta ergenliğe girmenin yetersiz beslenmeye neden olduğunu, bunun da bir sonucu olarak çocuk obezitesini arttırdığını belirtiyor. Araştırmacılar, erken yaşta ergenliğe girmenin kişilerin bekaretini kaybetme ve ilk çocuğunu dünyaya getirmesinde küçük ancak doğrudan bir etkisi olduğu ortaya koydu. Tüm bunların bir sonucu olarak, kişilerin eğitim hayatında başarısız olma riskleri de artıyor.

Araştırma ekibinden John Perry, “Bu araştırma, gelecekte erken yaşta ergenliği önleyici adımlar atmamıza ve bu konuda bilgilenmemize yardımcı olacak” şeklinde konuştu. Araştırmacılar, DNA’nın, ilk seks yapılan yaşı ne ölçüde etkilediğini araştırdı. Araştırmada ayrıca, risk alma davranışı ve erken bekaret kaybı arasında bir bağlantı olduğu ortaya çıktı.

380 bin kişinin DNA verileri incelenerek yapılan çalışmada, kişinin ilk cinsel ilişkiye hangi yaşta gireceğini belirleyen 38 gen bulundu. İngiltere’nin Cambridge Üniversitesi’nde yapılan bu araştırmayla, ilk cinsel ilişki yaşı tahmin edilebilinecek.

John Perry, bu yaşa, yüzde 25 oranında kalıtımın etkisinin olduğunu belirlediklerini açıkladı. Buna göre ilk cinsel ilişkiye girme yaşı, dörtte bir oranında genetik, dörtte üç oranında da çevresel etkilerle belirleniyor.

Son güncelleme: 10:31 - 20.04.2016