Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
İnatlaşan çocuğa nasıl davranılmalı? Çocuğun inadı nasıl kırılır?
İnatlaşan çocuğa nasıl davranılmalı? Çocuğun inadı nasıl kırılır?
Sürekli inatlaşan istediğini yaptırmaya çalışan çocuk aslında sevgi ve ilgi isteğini dışarı vurarak bu tarz hırçın davranışlar sergileyebiliyor. Çocukların davranışları şekillenirken bebeklik en önemli dönemlerdendir. Bu dönemden itibaren başlayabilen davranış bozuklukları aile içerisinde çekilmez anlar yaşanmasına neden olabiliyor. Peki çocuğun inadı nasıl kırılır? İnatlaşan çocuğa nasıl davranılmalı? İşte cevabı...
Sozcu.com.tr
Yaşam 31 Temmuz 2019 - 14:05

Başta aile olmak üzere kardeş kıskançlığı da çocuğun inatçı olmasına sebep olabiliyor. Bu davranışlar anne ve babaların çileden çıkmasına sebep olurken zorlu bir dönemin sinyallerini veriyor. Çocuklarda meydana gelen inatçılık ve öfke problemleri aslında çocuklardan öte ailenin çocuğa karşı davranış ve tutumları ile alakalı bir konudur. Anne babanın çocuktan önce kendi davranışlarına çeki düzen vermesi önemli bir ayrıntıdır. Özelikle 2-3 yaş dönemlerinde inatçı olan çocuklar her istediğini yaptırmaya, eşyalarına zarar vermeye, etrafındakilere vurmaya, bağırıp sorunlar çıkararak bazen ağlama krizleri ile kendini ifade etmeye çalışırlar. Aslında çocukların bu davranışları sergilemesindeki sebep ailesi tarafından sevilmek ve ilgi görmek istemesi, çevresindeki bu tip kişileri kendisine rol model alması, şiddet ve korku içerikli tv programları ve bu tarz çeşitli oyunlar oynaması çocuğun bu davranışlara yönelmesine ve tetiklenmesine neden olmaktadır.

ÇOCUĞUN İNADI NASIL KIRILIR?

Aile içerisinde çocukla ilgilenen tüm bireylerin çocuğa karşı tutumlu davranması çocuğun düzelmesi için en önemli adımlardan bir tanesidir. Çocuğun bu davranışlarının sorgularken öncelikle kendimizi hesaba çekerek bazı şeyleri gözden geçirmekte fayda olacaktır. Konulan kuralların asla değişmeyeceğini ve bu konuda net olduğunuzu çocuğa göstermek çocukta etkili değişimlere neden olabilir. Çocuğun inadını kırmak için yaptığı bazı olumsuz davranışları görmemezlikten gelmekte iyi fikir olabilir. Çocukların yaptığı güzel davranışlarda onları takdir etmek ve ona olan ilginizi yoğunlaştırmak çocuğunuzun rahatlamasına vesile olabilir. Çocuğunuzun bu inatçı davranışları ileride kararlı ve azimli bir birey olmasının da bir payı olabilir. Bu nedenle çocuğunuzun duygularını kontrol altına almasını sağlarken onu incitemeden sabırla iyileştirmeye çalışabilirsiniz.

Son güncelleme: 14:06 - 31.07.2019