Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
İncir davası tatlıya bağlandı
İncir davası tatlıya bağlandı
Ünlü kardiyolog Prof. Dr. Canan Karatay ile Aydın Ticaret Odası arasındaki “incir” kavgası tatlıya bağlandı.
Yaşam 14 Nisan 2016 - 12:10

KAMİL ELİBOL/ANKARA
Ünlü kardiyolog Prof. Dr. Canan Karatay ile Aydın Ticaret Odası arasındaki “incir” kavgası tatlıya bağlandı.Karatay Nazilli'deki bir festivalde sarf ettiği “Kuru incirde yüksek miktarda früktoz var. Yani incirin fazla tüketilmesi ölümü neden olabilir” sözlerinden çark etti.
Karatay'ın “Fazlası öldürür” sözleri incirin anavatanı sayılan Aydın'da üreticileri ayağa kaldırmıştı. Aydın Ticaret Odası Başkanı Hakan Ülken ile Canan Karatay arasında gerçekleşen görüşme sonrası sözlerin yanlış anlaşılmadan kaynaklandığı ortaya çıktı.

BAŞKAN'I ARADI
Açıklamaları incir üreticilerini kızdıran Karatay AYTO Başkanı Ülken'i telefonla aradı ve “Ben tek bir besin için öldürür ya da iyileştirir demedim. O açıklamada kasıt incir değil birçok meyvede bulunan früktozdur. İnsan vücudu bir okyanus gibidir, buna bir besin tek başına etki edemez. Bırakın öldürmeyi aksine doğal incirin sağlık için birçok faydası vardır” dedi.

COĞRAFİ İŞARET TESCİLİ
Aydın Ticaret Odası Başkanı Hakan Ülken,  incir konusunda Avrupa Birliği Coğrafi İşaret Tescilini aldıklarını belirterek, incirin hem kendileri hem de Aydın için çok önemli olduğunu vurguladı. SÖZCÜ'ye konuşan Ülken, çıkan haberler üzerine Canan Karatay'ın kendisiyle irtibata geçtiğini kaydeden Ülken şöyle konuştu:

“Canan hoca, sözlerinin çarpıtıldığını, incirle ilgili ‘öldürür' diye bir söz sarf etmediğini söyledi. Bu durumda konu bizim açımızdan kapandı. ‘Her gün 2 incir her şeye iyi gelir' ifadesindeki 2 rakamı tıpkı ‘Bir avuç fındık….'da olduğu gibi bir tabir, hatta slogandır. Azlık, çokluk veya miktar ifadesi değildir. Aydın'ın başta inciri olmak üzere akla gelen hangi değeri ve menfaati varsa can damarında olmaya devam edeceğiz”

Son güncelleme: 12:11 - 14.04.2016