İnciye rağbet arttı! Altından 4 kat daha pahalı

Son dönemde rağbet görmeye başlayan doğal inciler altından 4 kat fazla fiyata satılıyor.

İnciye rağbet arttı! Altından 4 kat daha pahalı

Türkiye’de tabiî inciden anlayan 10 sanatkâr bulunuyor. Bu sanatkârdan biri olan İsmail İlkin, Bursa’da Fidan Han’da kimileri havuzda yetiştirilen, kimileri de okyanuslardan toplanan yüzlerce yıllık incileri restore ederek, dünyanın farklı ülkelerine ve Türkiye’nin her yerine satıyor.

Havuzda yetişen incilerin fiyatı 300 ila 500 lira arasında değişirken, Osmanlı devrinde Basra Körfezi’nden gelen 200 yıllık incilerin ise gramı 2 bin 500 lirayı buluyor.

Son dönemde inciye artan talep satışları da etkiledi. Vatandaşlar doğal incilere rağbet gösterirken, en fazla talebi 10 ila 15 bin liralık inciler görüyor.

“ALTINDAN 4 KAT DAHA PAHALI”

İnci uzmanı olduğunu ifade eden İsmail İlkin, “İnciye baktım mı gramını ve gerçek olup olmadığını, kaç yıllık olduğunu anlarım. Hakiki incilerin fiyatı 9 bin liradan başlıyor 30 bin liraya kadar çıkıyor. Bir de havuzlarda yetişen inciler var, onlar da inci ama havuzda yetiştiği için makbul değil. Bu inciler 500 liraya satılıyor. Ben eski incileri alıp restore ederek ilk günkü ihtişamına kavuşturuyorum. Elimde 200 yıllık gerçek inciler mevcut. Bu 200 yıllık inciler ülkemize Osmanlı devrinde Basra Körfezi’nden gelmiş. Bu inciler çok değerli. Gramı altından daha pahalı olan inciler mevcut. Elimde gramı 2 bin 500 liraya satılan inci var. Altından 4 kat daha değerli” dedi. (İHA)