Sözcü Plus Giriş

İnsan dostu köpekler zor günler için eğitiliyor

Adana Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı'nda uzman eğitmenler tarafından eğitilen köpekler, doğal afetlerde enkaz arama, kaybolmalarda iz sürme, hayat kurtarma, emniyet birimlerince de bomba arama ve uyuşturucu bulma çalışmalarında görev yapıyor.

Mehmet SERBES
Güncellenme: 13:54, 24/11/2020
İnsan dostu köpekler zor günler için eğitiliyor

Çeşitli afetlerde arama kurtarma çalışmalarının kahramanı olan can dostu köpekler Adana Büyükşehir Belediyesi’nin uzman eğitmenleri tarafından zor günler için hazırlanıyor.

Sokak dostları için Türkiye’nin en büyük rehabilitasyon ve barınaklarından birisini hizmete açan Adana Büyükşehir Belediyesi, arama kurtarma konusunda uzman köpek eğitiminde de örnek oldu.

(FOTO: SÖZCÜ)

İtfaiye Daire Başkanlığı’nda 10 yıldır uzman eğitmenlik yapan Mustafa Teltik, doğal afetlerde can kurtarmak üzere yeni kahramanlar eğitmeye devam ediyor.

SCR BELGELİ ÇİPLİ KÖPEKLER

Bugüne kadar 250 bomba ve narkotik köpeği yetiştirerek güvenlik birimlerine verildi. Yanı sıra 50 arama kurtarma köpeği de eğiten Teltik’in son öğrencileri Maya, Vesta ve Zeyna oldu.

(FOTO: SÖZCÜ)

11 aylık Maya Belçika Malinois, 11 aylık Vesta ise Bordercolli Avusturya çoban köpeği. Her ikisi de çipli olan Maya ve Vista, eğiticileri tarafından arama kurtarma uzmanı olarak eğitiliyor.

(FOTO: SÖZCÜ)

18 aylık olana kadar eğitimleri sürecek olan Maya ve Vesta bu süreci tamamladıklarında sertifikalı birer uzman arama kurtarma elemanı olacak.

Yayınlanma Tarihi:13:48,