Sözcü Plus Giriş
GALERİ İnsanlar öldükten sonra nasıl hatırlanmak istiyor? 11 Mart 2020 05:07
1 Gülmenin en iyi ilaç olduğu söylenir, durur. Öyleyse belki de İngiliz halkı ölürken esprileriyle hatırlanmak istenme konusunda haklıdır. Daily Mail'de yer alan habere göre; yeni yapılan bir araştırmadan çıkan sonuçlar gösteriyor ki, insanlar öldüğünde neşeli ve mizahi yönleriyle anımsanmak istiyor. Ve ölmek üzere olduklarında, son yapmak istedikleri şey, şaka yapmak...
2 845 yetişkine öldükten sonra nasıl hatırlanmak istedikleri üzerine sorular soruldu. Bireylerin yüzde 36'sı mizaha öncelik verirken, beşte ikisi ise kendilerine ne kadar özen gösterdikleriyle hatırlanmak istediklerini belirtti.
3 Araştırmada yer alan ankete göre yüzde 41'lik bir kesim, en sevdikleri kişileri esprileri, gülümsemeleri ve gülüşleri ile hatırladıklarını söylediler. Kişilerin sevdiklerini kaybetme üzüntüsünün üstesinden gelmek için mutlu anıların da önemli olduğu kaydedildi.
4 İnsanların yüzde 82'si pozitif anıların kayıp ile baş etmelerine yardım ettiğini söyledi. Ancak, yüzde 35'i ise sevdiklerinin mutlu anlarının, hayatlarının sonuna doğru olduğu dönemi hatırlattıklarını söyledi.