Sözcü Plus Giriş

İnsanlık okyanusun en derin noktasına bile zarar verdi

Newcastle Üniversitesi'nin yaptığı çalışma insanlığın okyanuslara verdiği zararın boyutunu gözler önüne serdi. Araştırmaya göre dünyanın en derin noktalarında yaşayan canlıların midelerinde plastik bulundu.

null
Güncellenme: 19:14, 21/11/2017

Pasifik Okyanusu’ndaki derin çukurlarda yapılan araştırma içerisinde hendeklerde yaşayan kabuklu canlı örnekleri incelendi. Yeşilist’in The Guardian’ın haberinden aktardığına göre hendeklerin derinliği 7 ile 10 kilometre arasında değişiyor ve okyanustaki en derin nokta olan Mariana Çukuru’nu da içeriyor. Yapılan araştırmada 90 farklı canlıyı inceleyen uzmanlar bu noktada yüzde 50’yi aşkın canlının plastik parçaları sindirdiğini gözlemledi. Bu parçaların tekstil ürünlerinde kullanılan sentetik liflerden ve plastik şişe ve balıkçılık malzemeleri gibi insan eliyle okyanusa karışan maddelerden geldiği düşünülüyor. Araştırmayı yöneten Dr. Alan Jamieson, derin noktalarda yaşayan canlıların yüzeyden yağan gıdalara bağımlı olduğunu belirterek; çukurlardaki canlıların yüzeyden gelen maddeleri yemek zorunda olduğunu belirtiyor.

Okyanuslar her yıl giderek daha da kirleniyor 

Araştırma içerisinde ayrıca okyanuslardaki kirlilik sebebi olarak 300 milyon ton plastik gösteriliyor. Her yıl 8 milyon ton plastiğin okyanus sularına karıştığını ifade edilirken; araştırmayı yöneten Jameison, okyanustaki plastik miktarının giderek artacağını söylüyor.

İlginizi ÇekebilirAvrupa'daki hava kirliliği kritik seviyeye ulaştıAvrupa'daki hava kirliliği kritik seviyeye ulaştı