İspanya’nın geleneksel yemeği paella’ya, koruma statüsü verildi

Valensiya hükümeti, paella'nın kültürel öneme sahip olduğunu ve sıklıkla suistimal edildiğini ilan etti. İspanya'nın en iyi bilinen, sevilen ve sıklıkla suistimal edilen yemeklerinden biri olan paella'ya kültürel koruma statüsü verildi.

İspanya’nın geleneksel yemeği paella’ya, koruma statüsü verildi

Salı günü, paella’nın ortaya çıktığı bölge olan Valensiya hükümeti, resmi gazetede sekiz sayfalık bir duyuruyla yemeğin tarihini ve erdemlerini överek yemeğin kültürel öneme sahip bir öğe olduğunu ilan etti. Bildiride şu satırlara yer verildi; “Paella, hem içeriği hem de Valensiya kültürünün bir temsili olarak özellikleri nedeniyle Akdeniz diyetinin bir simgesidir. Balık, et, sebzeler, sağlıklı zeytinyağı ve tam tahıl olan pirinç gibi hazırlanmasında kullanılan tüm malzemeler, Akdeniz diyetinin bir parçasıdır. Protein, sebze ve karbonhidratların güzel kokulu karışımı paellayı gastronominin en dengeli yemeklerinden biri haline getiriyor.”

Bölgesel hükümet, yeni statünün yemekle ilgili çalışma ve araştırmaları teşvik etmeye yardımcı olacağını ve bu kültürel öğenin hayatta kalmasını ve gelecek nesillere aktarılmasını sağlayacağını söyledi.

Valensiya mutfağında kutsal bir konuma sahip olmasına rağmen, paella sık sık tartışmalara neden oluyor. Beş yıl önce Jamie Oliver, chorizo’nun yemekte bir yeri hak ettiğini öne sürerek yarımadadaki birçok kişiyi dehşete düşürmüş, bu yılın başlarında da İspanyol bir endüstri mühendisi robotik bir paella üreticisi tanıtmıştı.

Paella’nın kitle turizminden kaynaklanabilecek bozulmalardan korunması gerektiğine dikkat çekilen bildiride, yapılması ve yapılmaması gerekenler de belirtildi.

Hükümet, yemeğin Pazar aile öğle yemeğinin sembolü olduğunu, korumamız ve sonraki nesillere aktarmamız gereken bir kimlik ve süreklilik hissini temsil ettiğine de dikkat çekti.

İklim değişikliği menülerden o yemeğin kalkmasına neden olabilir İlginizi Çekebilir İklim değişikliği menülerden o yemeğin kalkmasına neden olabilir İspanya'da 'boğulan kız heykeli' kriz yarattı İlginizi Çekebilir İspanya'da 'boğulan kız heykeli' kriz yarattı
Loading...