Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
İstanbullular hafta sonları bu parklara akın ediyor
İstanbullular hafta sonları bu parklara akın ediyor
Havaların ısınması ve baharın gelmesiyle birlikte İstanbullular da haftasonlarını parklarda geçirmeye başladı. Binlerce insan, kapalı mekanları değil, parkları ve bahçeleri tercih etmeye başladı. İşte İstanbullu yurttaşların, haftasonunu en çok geçirdiği parklar...
Sercan MERİÇ
Yaşam 28 Nisan 2017 - 16:51

BEBEK PARKI

Mısır Konsolosluğu’nun muhteşem mimarisine sırtını dayayan ve Boğaz’ın yanında yer alan park, birçok işleve sahip. İçinde Fuzuli’nin de heykelini barındıran parka giden yurttaşlar sakin ve huzurlu vakit geçiriyor. Boğaz’da yürüyüş yapanların uğrak yeri olan parkta birçok etkinlik düzenleniyor. Parkta her yıl haziran ayında düzenlenen Bebek Şenliği, en önemli etkinliklerden birisi.

bebekparkiBELGRAD ORMANLARI

Atatürk Arboretumu’nu da içinde barındıran Belgrad Ormanı, adını Kanuni Sultan Süleyman’ın Sırbistan seferi dönüşünde getirip yerleştirdiği Belgradlıların ikametgahı Belgrad Köyü’nden aldı. Orman, temiz havasıyla yürüyüş yapanların en önemli tercihi. 1956 yılında halka açılan orman, yaz aylarında serinlemek isteyenlerin de uğrak yeri.

belgradormaniCADDEBOSTAN PARKI

Caddebostan sahilinde yer alan park, Anadolu Yakası sakinlerince dolup taşıyor. Son yıllarda iğne atılsa yere düşmeyecek kadar dolu olan parkta, dileyen denize karşı uzanıp kafasını dinliyor, dileyen tuvalini getirip resim çiziyor ya da bisiklet ve yürüyüş parkurunda spor yapıyor.

caddebostanparkiEMİRGAN KORUSU

Sarıyer’de yer alan park, 47,2 hektarlık bir alana sahip. İçinde Sarı Köşk, Pembe Köşk ve Beyaz Köşk bulunan koru, 1940 yılında dönemin İstanbul Belediye Başkanı Lütfi Kırdar tarafından halka açıldı. Günümüzde temiz hava ve bol yeşillik isteyenler Emirgan Korusu’nu tercih ediyor. Koruda 2006 yılından bu yana dek her nisan ayında Lale Festivali düzenleniyor.

emirgankorusuGÜLHANE PARKI

Osmanlı döneminde Topkapı Sarayı’nın dış bahçesi olan park, 1839’da ilan edilen Tanzimat Fermanı’nın da okunduğu, Mustafa Kemal Atatürk’ün de latin harflerini ilk kez halka tanıttığı özel bir alan. 1912 yılında Cemil Topuzlu öncülüğünde halka açılan Gülhane Parkı, 163 dönüm alana kurulu. Parkın içinde İstanbul’un belediye başkanlarının büstlerinin yanı sıra, Aşık Veysel’in de heykeli var. Parkın içinde 2008 yılında açılan İstanbul İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi de bulunuyor.

gulhaneparkiGÖZTEPE ÖZGÜRLÜK PARKI

Bağdat Caddesi’nin yanında yer alan park, 10 bin metrekarelik bir alana sahip. Caddede yürüyüş yapanların uğrak yeri olan parka, ağırlıkla semt sakinleri uğruyor. Özellikle bebeklerini, çocuklarını ve evcil hayvanlarını gezdirmek isteyenleri ağırlayan Göztepe Parkı, yeni düzenlemesiyle tartışmalara konu oldu. Zira, parktaki ağaç ve yeşil oranının düşmesi tepki çekmişti.

goztepeparkiMAÇKA DEMOKRASİ PARKI

İstanbulluların akın ettiği Maçka Demokrasi Parkı; Dolmabahçe, Maçka, Nişantaşı ve Harbiye arasında yer alıyor. Parkı ziyaret edenler, çimlere yayılmanın yanı sıra, spor yapıyor, arkadaşlarıyla vakit geçiriyor, sanatsal faaliyetlerde bulunuyor. Halk arasında sevgililerin buluştuğu ‘Aşk parkı’ olarka anılan park 1993 yılında restore edildi ve adına ‘Demokrasi’ kelimesi eklendi. Üstünden teleferik hatlarının geçtiği park, arkadaş gruplarının hafta sonu buluşma yeri.

mackaparkiSANATÇILAR PARKI

Beşiktaş-Akatlar’da bulunan Sanatçılar Parkı, yaygın olarak ‘Şairler Parkı’ olarak adlandırılıyor. Beşiktaş maçları öncesi taraftarlarca şenlik alanına çevrilen parkta, maç günleri dışında sessiz ve huzurlu bir atmosfer var. Parkta, Beşiktaş Onursal Başkanı Süleyman Seba’nın yanı sıra, Behçet Necatigil, Sabahattin Kudret Aksal, Cahit Sıtkı Tarancı, Oktay Rıfat, Orhan Veli, Neyzen Tevfik, Ataol Behramoğlu ve Şair Nigar Hanım’ın heykelleri yer alıyor.

sairlerparkiYILDIZ PARKI

Balmumcu, Ortaköy, Beşiktaş üçgenine değen park, içindeki Malta ve Çadır Köşkü ile ünlü. Topkapı Sarayı ile birlikte Osmanlı’nın en önemli yönetim merkezlerinden birisi olan Yıldız Parkı, Lale Devri döneminin de eğlence yeri. Halka açık olan parktaki sincaplar ve kuşlar ziyaretçileri karşılıyor.
yildizparkiVALİDEBAĞ KORUSU

Adile Sultan Korusu olarak da adlandırılan yer, Üsküdar’da bulunuyor ve 354 bin metrekare alana sahip. Anadolu yakasının en büyük ikinci yeşil alanı olan Koru, 1996 yılında, 1. derece doğal SİT alanı ilan edilmişti. 40’ı aşkın ağaç ve 100’ü aşkın kuş türünü barındıran koru, ekolojik zengiliğiyle dikkat çekiyor. Gezi Parkı eylemlerinin ardından Validebağ Korusu’ndaki inşaat çalışmaları da son yıllarda alanı gündeme getirdi. Sakin ve serin havasıyla Anadolu Yakası’nda yürüyüş yapmak isteyen yurttaşların uğrak yeri.

validebagkorusuGEZİ PARKI

Ve Gezi Parkı… Sadece Türkiye Cumhuriyeti tarihinin değil, içinde bulunduğumuz coğrafyanın da en önemli tarihsel olaylarından birisine ev sahipliği yapan Gezi, tüm Türkiye için yeşil alanın korunması nezdinde çok önemli bir yere sahip. 38 bin metrekarelik alanda yer alan park, aynı zamanda Türkiye A Milli Futbol Takımı’nın Romanya ile yaptığı ilk resmi maçın da ev sahibi. Gezi Parkı, protestoların ardından, gençlerin ve yurttaşların daha çok uğradığı bir yer…

geziparki
Son güncelleme: 16:36 - 17.05.2017