İstanbul’un en farklı temmuzu… ‘Ağustos ayına dikkat’

İstanbul son yılların en fazla sağanak ve rüzgarın etkili olduğu temmuz ayını yaşıyor. ''Bu sene beklediğimiz sıcaklığı bulamadık'' diyen vatandaşa ise uzmanlar ağustos ayını işaret ediyor.

İstanbul’un en farklı temmuzu… ‘Ağustos ayına dikkat’

Avrupa, kavurucu sıcak hava dalgasının etkisindeyken özellikle Türkiye’nin batısında serin bir hava etkili oluyor.

Sıcaklıkların yurt genelinde yıl boyu mevsim normallerinin altında seyrettiği belirtiliyor.

Ayrıca, İstanbul en fazla sağanak ve rüzgarın etkili olduğu temmuz ayını yaşıyor.

Her yıl temmuz ayında ortalama 37 derece sıcaklık beklenirken İstanbul’da bu yıl temmuz ayının ilk iki haftasında en fazla 29.5 derece sıcaklık görüldü.

Cuma gününden itibaren belirgin bir artış beklenen sıcaklıkların ağustos ayında mevsim normallerine dönmesi bekleniyor.

İstanbul’un 100 yıllık ölçümlerinde en yüksek sıcaklığın 43.7 olduğunu açıklayan Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Meteoroloji Laboratuvarı Başkanı Adil Tek, ”Bu değerlere şu an için çok yaklaşılacak gibi gözükmüyor” dedi.

Önümüzdeki günlerde İstanbul için beklenen sıcaklık değeriyse 30-37 derece aralığında.

Avrupa’yı vuran sıcak hava dalgası ve İstanbul’daki anormal rüzgarın nedeni olarak da iklim krizi gösteriliyor.

Adil Tek, geçen yıllara göre bu yılki rüzgar şiddetinin yüzde 20 daha fazla olduğunu belirterek, ”Rüzgar şiddeti en fazla saatte 25 kilometreye kadar çıkarken, bu sene 40 kilometreye kadar çıktı” dedi.

“BU HAVA SÜPRİZ OLDU”

Ankara’dan İstanbul’a gezmeye gelen Süleyman Nuri Dere, “Ankara’dan geliyorum, böyle serin havaya alışkınız ama, İstanbul’da sürpriz oldu. Bu sene mevsimler daha serin geçiyor, beklediğimiz sıcaklığı bulamadık” diye konuştu.

”HER SENE HAVA DEĞİŞİYOR”

Sahilde yürüyüş yapan Şenol Kartal, “Her sene hava değişiyor, bu beni tedirgin ediyor. Doğanın şartları değişiyor, bu durum insanlığı kötü şekilde etkiliyor. Daha sıcak beklerdim, yağışlı geçmesi bir yandan iyi ancak, sıcaklığın sürekli değişmesi bizi etkiliyor” dedi. (DHA)

Avrupa kavruluyor: İngiltere'de evler yıkıldı, acil durum ilan edildi İlginizi Çekebilir Avrupa kavruluyor: İngiltere'de evler yıkıldı, acil durum ilan edildi
Loading...