Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
İşte anne sütünün yerine geçebilen o besin
İşte anne sütünün yerine geçebilen o besin
Hem ucuz hem de anne sütü gibi vücudumuz için elzem bir besin... Taylan Kümeli etin yerine geçebilen o besini anlattı...
Yaşam 4 Nisan 2016 - 17:07

Sözcü TV

Et fiyatlarının tavan yaptığı, hepsinden önemlisi hangi etin sağlıklı hangisinin sağlıksız olduğunun anlaşılamadığı günümüzde en çok merak edilen konulardan biri etin yerini alabilecek besinlerin neler olduğu… Biz de bu soruyu Sözcü gazetesi yazarı, sağlıklı beslenme ve diyet uzmanı Taylan Kümeli’ye sorduk.

Sağlıklı beslenmenin olmazsa olmazlarından biri olarak bildiğimiz etin yerine geçebilecek pek çok besin olduğunu belirten Taylan Kümeli özellikle de yumurtanın altını çizdi. Proteini hayvansal ve bitkisel olmak üzere ikiye ayırdıklarını belirten Kümeli, ”Hayvansal proteinin başlıca kaynağı kırmızı et, tavuk, hindi ve balık etleridir. Bitkisel proteine baktığımızda kuru baklagiller, günlük beslenmemize yeni yeni giren kinoa besini geliyor.”

1 orta boy yumurta 5.5 gram protein içeriyor ve bu miktar günlük protein ihtiyacının yüzde 11'ini karşılıyor.

”Bizim eğer sağlıklı beslenme ise amacımız hem hayvansal hem de bitkisel proteinleri tüketmeliyiz. Ama hayvansal proteinin en önemli kaynaklarından biri olan et oldukça pahalı. Onun yerine koyabileceğimiz ilk besin yumurta. Yumurta anne sütüne çok eşdeğer bir besin. İçinde elzem, vücudumuzda üretilmeyen aminoasitleri barındırıyor. Et alamıyorsanız yerine rahatlıkla yumurtayı koyabilirsiniz” dedi.

Güney Amerika başta olmak üzere ABD ve Avrupa ülkelerinde yaygın olarak tüketilen ancak ülkemizde henüz çok kişi tarafından bilinmeyen kinoanın vücut için gerekli tüm aminoasitleri içerdiği belirtiliyor.

Süt, yoğurt ve peynirden gelen proteinin kalitesinin biraz düşmeye başladığını belirten Taylan Kümeli, ”Bu ürünler, az yağlı olarak tüketilirse etin yerine bir miktar geçebilir.  Hayvansal proteinden tamamen uzaklaşmak istiyorsak, sevmiyorsak ya da vejeteryensek günlük beslenmemizde kuru fasulye, nohut, börülce, nohut, soya, yeşil ve kırmızı mercimek, kinoa gibi ürünleri tüketmeniz de yeterli olabilir” şeklinde konuştu.

Son güncelleme: 09:52 - 05.04.2016