Sözcü Plus Giriş
GALERİ İşte hıçkırıktan kurtulma yöntemleri 30 Aralık 2018 05:42
1 Hıçkırıktan kurtulmak için birçok yöntem var. Daily Mail'in haberine göre doktorlar en etkili yöntemin kulakları ovmak olduğunu söylüyor. Siz yine de eski yöntemlere güvenirim diyorsanız işte en çok bilinen hıçkırıktan kurtulma yöntemleri...
2 Dizlerinizi göğsünüze çekin: Oturun, arkaya yaslanın ve dizlerinizi göğsünüze çekin. Bu diyaframınıza baskı yapacak, kas çekilmesini engelleyecek.
3 Bir dilim limon çiğneyin: Daha çok alkol kaynaklı hıçkırıkları azalttığı söyleniyor. Acılığı yine onuncu siniri tetikliyor.
4 Nefesinizi tutun: En eski tedavi yöntemi nefesi tutmak. Nefesinizi tutmak diyaframınızı düzleşip genişlemeye zorlar. Bu da rahatlama sağlıyor.
5 Dilinizin altına bal sürün: Tatlı onuncu siniri tetikliyor, beyninizi midenizi boşaltması ve diyaframdaki baskıyı azaltması için kandırıyor.
6 Bir kağıt torbanın içine nefes alıp verin: Kandaki karbondioksit seviyesini artırdığı, sinirleri ve diyaframı rahatlattığı söyleniyor.
7 Dilinizi sertçe çekin: Dilinizi sertçe çekmek onuncu siniri tetikler. Bu sinir vücudun yemeği daha hızlı sindirmesine yardımcı olur, midedeki ve diyaframdaki baskıyı hafifletir.
8 Boğazınıza buz torbası koyun: Onuncu siniri tetikleyen başka bir yöntem de bu. Ancak siz buz torbası bulana kadar büyük ihtimalle hıçkırığınız geçmiş olur.
9 Bir kaşık fıstık ezmesi yiyin: Fıstık ezmesi yediğinizde yutmanız ve nefes almanız etkileniyor, beyninizin dikkati hıçkırıktan kayıyor.
10 Bir bardak soğuk su için: Soğuk su mideyi kasar, bu da midedeki fazla havayı boşaltır. Ancak etkisi çok fazla değildir.