Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
İyi babaları özlediyseniz
İyi babaları özlediyseniz
Kıvanç Tatlıtuğ’un ‘Kelebeğin Rüyası’ndan beş yıl sonra beyaz perdeye döndüğü filmi ‘Hadi Be Oğlum’u vizyon tarihinden önce özel bir gösterimde izledim. Yer alacağı projeleri büyük titizlikle seçtiğini bildiğim Tatlıtuğ, heyecanla karşıladı bizi ve “Sabah izledik ilk olarak, umarım seversiniz...” dedi. ‘Hadi Be Oğlum’, iletişim sorunları olan oğlu Efe’nin bakımını tek başına üstlenmek zorunda kalan Ali Kaptan’ı anlatıyor.
Özlem GÜRSES
Yaşam 17 Şubat 2018 - 02:14

Filmin hikayesi Tolga Çevik'in yönetmeni olarak sesini ezberlediğimiz Fırat Parlak'a ait. Parlak, kendisi de bir ‘solo baba' olarak izleyiciyi derinden etkileyen bir senaryo yazmış. Filmin yönetmeni ise daha önce Kıvanç'la pek çok reklam filminde çalışmış olan ödüllü bir isim; Bora Egemen. Uzun zamandır hem TV ekranlarını dolduran reality şovlar ve dizilerde, hem de gazete sayfalarında sadece kötü adamlara ve kötü babalara maruz kalıyoruz. Karısını öldüren, kızına musallat olan, hayvanları döven, hiçbir şey olmasa maçta küfreden adamlara…

hadi-be-oglumozlem-gurses-6

Oysa bizim en çok iyi adamlara, iyi babalara ihtiyacımız var. Siz de iyi babaları özlediyseniz, siz de hayat boyu babanızla şöyle kalpten bir konuşma yapamadıysanız, sizin de babanız bir kez bile gözlerinizin içine bakmadıysa, bu filme gidin. Hem içinizi titretecek bir hikayeye tanık olacaksınız hem de Türkiye'nin son yıllarda kazandığı dev bir yeteneği göreceksiniz; filmde Efe'yi oynayan Alihan Türkdemir'i.

Baba olmanın temeli şefkat duygusudur

– Nasıl bir film ‘Hadi Be Oğlum’?

Kıvanç Tatlıtuğ: Çok özel bir baba oğul hikayesi… Bana sorarsan, dramatik ama yine de umut dolu bir film.

– Ali Kaptan nasıl biri peki?

K.T.: İyi bir adam! Bu, iyi erkeklerin filmi… Ali; naif, mutluluğunu da mutsuzluğunu da içinde tutamayan, duygularını olduğu gibi dışarı yansıtan bir adam.

hadi-be-oglum-4

– Sen baba değilsin… Üstelik bu özel bir baba filmi.

K.T.: Değilim ama çocuklara hep çok yakındım. 9 yeğenim var benim. Aslında baba olmanın temeli şefkat, oyunculuğumda şefkat duygusunu referans aldım.

– Efe'yi canlandıran Alihan Türkdemir'e hayran kaldım. Sen hem filmde hem de her yerde ortak diyorsun ona…

K.T.: E ortak zaten! Müthiş değil mi, bence de büyük bir oyuncu.

hadi-be-oglum-56

– Canlandırması çok zor bir karakter onunki. Özellikle de 8 yaşında bir çocuk için…

K.T.: Alihan çok disiplinli bir ekip arkadaşı. Sette de hep bir pedagog vardı. O malum denize atlama sahnesi için pedagog Alihan'a “İstemediğin hiçbir şeyi yapmak zorunda değilsin” dedi, defalarca…

– Gösterimlerde pek çok deniz sahnesi var; çok da zor. Senin bayağı daldığın sahneler izledik…

K.T.: Kaş'ta iki haftada çektik o sahneleri, 9 dalgıç bize tüm süreçlerde eşlik etti.

hadi-be-oglum-17

– Ben filmi çok sevdim. ‘Kelebeğin Rüyası' Oscar'a kadar gitmişti. ‘Hadi Be Oğlum'un bir festival yolculuğu olacak mı?

K.T.: Önce vizyona girsin…

– Gösterimlerden önce eşiniz Başak Dizer'le romantik bir de tatile çıktınız…

K.T.: Doğru, Seyşeller'e. İnsanın zaman zaman gerçek dünyaya dönmesi iyi. Başak benim büyük şansım, her zaman.

Büşra Develi

Büşra Develi

Denizkızı Büşra

– Büşra Develi de filmde performansıyla dikkat çekiyor. Nasıl biri Leyla?

Büşra Develi: Leyla, farklı ve sıra dışı bir karakter. Sessiz ve belki de parçalarının, hayatının eksik kalan yanlarının seyircinin zihninde tamamlanacağı bir kadın. Belki Ali'nin de dediği gibi bir denizkızı!

– Zor muydu rolün?

B.D.: ‘Hadi Be Oğlum', çekimleri boyunca içinde bulunmaktan keyif aldığım bir çalışma oldu. Umarım izleyici de bu hikayeyi sever.

Almanya, Avusturya ve Hollanda'da gala

– Bora Egemen'in yönetmen koltuğunda oturduğu filme İstanbul'un ardından peş peşe 3 yurtdışı galası düzenlenecek.

– Ülkemizde 550 salonda gösterime çıkması beklenen film için Almanya'nın Stutgart, Avusturya'nın Viyana ve Hollanda'nın Rotterdam şehirlerinde gala organizasyonları hazır.

– Filmin yurtdışı gala biletleri 1 saatte tükenmiş.

– Büşra Develi'nin Efe'nin annesini, duayen tiyatrocu Yücel Erten'in Kıvanç Tatlıtuğ'un babası Haşmet'i oynadığı filmde, usta oyuncu Yıldız Kültür de Güner rolüne hayat veriyor. Görüntü yönetmenliğini Stefano Morcaldo'nun yaptığı filmin müzikleri Fahir Atakoğlu'na ait.

Kıvanç Tatlıtuğ

Kıvanç Tatlıtuğ

Hadi Be Oğlum…

Bir balıkçı olan Ali, hayatını küçük oğlu Efe'ye adamıştır. İletişim sorunu olan Efe, gülüp oynayan, duyduklarına tepki verebilen bir çocuk değildir. Ali'nin en büyük isteği ise oğlunun onu anladığını bilmektir. Babasının, annesinin ve sevdiği kadının anılarının yükünü de içinde taşıyan acılı babanın oğluna duyduğu sevgi, ikisinin de hayatını şekillendirecektir…