Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
İzleri takip edin…
İzleri takip edin…
Başarılı bir öğrenci olma yolunda ilerlerken, bazı sağlık sorunları nedeniyle çocuklar derste zorlanabilir. Fakat kendilerindeki sorunun ne olduğunu bazen anlayamayacakları için anne-babalarının iyi birer gözlemci olması çok büyük önem taşır. Tıpkı televizyona gözlerini kısıp bakmaları, defterin üzerine adeta yatarak ders çalışmaları gibi…
Yaşam 17 Eylül 2017 - 03:00

Öğretmenim göremiyorum

Miyop ve astigmatın ilk belirtileri, uzağa odaklanırken gözleri kısarak bakmaktır. Gözleri kısarak bakmak, kısa süreliğine kırma problemini aşarak uzaktaki objeye odaklanmayı sağlar. Uzun süre gözleri kısarak bakmak ise ışık hassasiyeti ve baş ağrısına neden olacaktır. Çocuğunuz sınıfta tahtaya, evde televizyona gözlerini kısarak bakmaya başladıysa bir gözlüğe ihtiyacı olabilir.

shutterstock_472116907

Konsantrasyon bozukluğu

Dikkat eksikliği birçok farklı nedenle ortaya çıkabilir. Görme problemi yaşayan çocuklar da, yakın veya uzak odaklı aktivitelerde yaşıtlarına göre dikkatlerini toplamakta zorlanırlar. Bu durum dolaylı olarak okul başarılarını da etkilemektedir.

shutterstock_215510269

Baş ağrısı

Özellikle hipermetrop ve astigmatı olan çocuklar gözlük sorunları düzeltilmediği takdirde ders çalışırken odaklanma güçlüğü çekerler ve bu durum kronikleşince baş ağrısına neden olur.

Metin takibinde kopukluk

Kırma kusuru veya gözlerde kayması olan çocuklar, yakın mesafede okudukları metni takip etmekte zorlanabilirler. Aynı satırı tekrar okuyup, okumadıkları satır veya kelimeleri atlayabilirler.

shutterstock_211293256

Göz muayenesi gerektiren durumlar

Aile çocuğun gözünde kayma veya şaşılık olduğundan şüpheleniyorsa vakit kaybetmeden bir göz doktoruna başvurmalıdır. Şaşılık; gözlük, kapama tedavisi veya ameliyatla tedavi edilebilir. Tedavi edilmeyen göz kaymaları göz tembelliğine neden olabilir. Gözlerinde kayma olan çocuklar, bu kayma nedeniyle ortaya çıkan çift görmeyi düzeltmek için istemsiz bir baş pozisyonu geliştirebilirler. Televizyon veya tahtaya bakarken başını belirli bir yöne eğerek odaklanan çocuklar da mutlaka göz muayenesi olmalıdır.

shutterstock_381014767

Görme ya da işitme

Çocuklar genellikle merak ve heyecan nedeniyle televizyonu yakından izleme eğiliminde olur ve bazen bu durum alışkanlık seviyesine çıkabilir.

shutterstock_211125838

Yakından televizyon seyretmek miyop, hipermetrop ve astigmat gibi kırma kusurlarına yol açmaz ancak bu kırma kusurlarına sahip çocuklar iyi göremedikleri için televizyona daha yakın oturmayı tercih ederler. Televizyonu çok yakından izleyen çocukların işitme problemi de olabileceği akılda tutulmalıdır.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.