Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
İzmir’de kaçak moloz dökümü engellenecek
İzmir’de kaçak moloz dökümü engellenecek
İzmir Büyükşehir Belediyesi, kentte çirkin görüntülere de sebebiyet veren kaçak ve gelişigüzel moloz dökümünü engelleyecek bir sistem kullanacak
Yaşam 4 Nisan 2016 - 14:15

İnşaat firmalarının sıklıkla başvurduğu bir yöntem olan, hafriyatlarını gelişigüzel noktalara dökmeleri nedeniyle İzmir’de bir sistem geliştirildi. Kamyonların GPS cihazıyla takip edilmesini hedefleyen sistem, 30 Mayıs 2016 tarihinde uygulanmaya başlanacak.

BİLGİLENDİRME TOPLANTILARI DÜZENLENECEK

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin altyapı hazırlıklarını tamamladığı Uydu Takip Sistemi (GPS) destekli ve web tabanlı Hafriyat Yazılım Otomasyon Sistemi'nde sıra bilgilendirme toplantılarına geldi. Hafriyat kamyonlarını GPS cihazıyla uydudan izleyerek kontrol edilmesine imkan verecek sistem sayesinde kaçak ve gelişigüzel moloz dökümünün önüne geçmeyi hedefleyen Büyükşehir Belediyesi, ilk bilgilendirme toplantısını ilçe belediyelerine verdi. 30 Mayıs 2016 tarihinde başlayacak sistem öncesinde önümüzdeki günlerde hafriyat firmaları için de bilgilendirme toplantısı düzenlenecek.

KENTLERDEKİ KÖTÜ GÖRÜNTÜLER ENGELLENECEK

Yeni sistem ile birlikte kentteki tüm hafriyat firmalarına ait kamyonlar, ‘Hafriyat Toprağı, İnşaat ve Yıkıntı Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği'ne uygun hale getirilecek. Uygulama kapsamında, hafriyat kamyonlarının GPS cihazını bulundurması da zorunlu hale geliyor. Hafriyat toprağı ve inşaat/yıkıntı atıklarını üretildiği noktadan araçlarla bertaraf edileceği tesise ulaştırılıncaya kadar uydudan takip edilmesine yarayan sisteme kayıt olmayan kamyonlar, 30 Mayıs 2016 tarihinden sonra İzmir sınırları içerisinde çalışamayacak.

Kamyonlara GPS montaj işlemlerinin başladığını hatırlatan yetkililer, 30 Mayıs tarihinden sonra sisteme dahil olmayan kamyonlar için Büyükşehir Belediyesi'nden Hafriyat Toprağı, İnşaat ve Yıkıntı Atıkları Taşıma İzin Belgesi ile ilçe belediyelerinden Atık Taşıma ve Kabul Belgesi düzenlenmeyeceği uyarısında bulundu. Kaçak döküm yapan firmalara 147 bin 285, şahıslara ise 49 bin 95 TL'ye kadar cezai işlem uygulanacak. Yeni sistem sayesinde, kentteki istenmeyen görüntülerin de önüne geçilecek.

(CİHAN) 

Etiketler