Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
İzmir’in kadın kahramanları
İzmir’in kadın kahramanları
İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı’nda yaklaşık 40 kadın görev yapıyor.
Yaşam 26 Nisan 2016 - 00:29

Gökmen ULU

İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı'nda yaklaşık 40 kadın görev yapıyor. Çoğu iş arama sürecinde belediyenin ilanına denk gelerek şansını denemiş. Önce KPSS'ye girmişler, sonra da spor mülakatı ile sözlü mülakatı başarıyla geçerek ekibe katılabilmişler. İtfaiye erleri Şerife Kabasakal Güzel, Melek Aklar Bulut, Tuğba Yılmaz, Çiğdem Turhan, Gülşah Demirel Pirice, Pelin Haktanır, Aslısüsen Oskay, Pınar Sunar, Binnaz Baykal işlerini keyif ve mutlulukla yaptıklarını dile getiriyor. Onlar, insanların canını ve malını korumak için görev başındalar.

HEPSi BAKIMLI

Kendilerine çok güveniyorlar ve akıllarında erkek işi veya kadın işi gibi bir ayrım yok. Sanılanın aksine erkeksi bir tavır ve görünümde değiller. Hepsinin bakımlı oluşu dikkat çekiyor. Objektifimize poz vermelerini istediğimizde sitem ettiler, “Bir gün önce haber verseydiniz fön çektirirdik” dediler.

Melek Aktar Bulut (32)

Sekiz yıldır itfaiyede görev yapan Melek Aktar Bulut ilk kadın itfaiyecilerden biri. Bir çocuk annesi olan Bulut, “Her çalışan annenin durumu nasılsa bu meslekte de öyle” diyerek mesleğine alıştığını belirtiyor.

Pelin Haktanır (24)

Özveri ile çalıştıkları mesleklerinin zorluklarını anlatan Haktanır, “İnsanlar burada tüm gün yattığımızı veya sadece kedi kurtarmaya gittiğimizi düşünüyor. 24 saat görev yapıyoruz. Bazen bir yangını kontrol altına almamız, tüm operasyonu tamamlamamız ve geri dönmemiz saatlerimizi alıyor” diyor.

Pınar Sunar (29)

Pınar Hanım anılarını anlatırken bir ayakkabı atölyesindeki yangın vakasından bahsediyor. Söndürme tamamlandıktan sonra soğutma işlemi için içeri giren Sunar'ın sözleri kadının doğasını da yansıtıyor: “Atölyede binlerce yüksek topuk vardı. Ayakkabılar yanmıştı fakat topuklar olduğu gibi duruyordu. Topukların üzerine basa basa soğutma işlemini tamamladık; o kadar topuklu ayakkabının yanmasına inanılmaz üzüldüm.”

Şerife Kabasakal Güzel (29)

Eşi de itfaiyeci olan Şerife Kabasakal Güzel meslekte dördüncü yılını geride bırakmış. Güzel'in söylediğine göre, kadın itfaiyecilerin varlığından habersiz vatandaşlar, onları olay yerinde gördüklerinde oldukça şaşırıyormuş.

Aslısüsen Oskay (21)

Vazifeye beş ay önce başlamış, sağlık personeli olarak çalışıyor. Yangından olumsuz etkilenen vatandaşlara ve mesai arkadaşlarına ilk müdahaleyi o yapıyor.