Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Jennifer Lopez, Paris Hilton gibi ünlü isimler, adeta karbon ayak izi bırakma rekoru kırdı
Jennifer Lopez, Paris Hilton gibi ünlü isimler, adeta karbon ayak izi bırakma rekoru kırdı
Lund Üniversitesi'nden Stefan Gössling, ünlülerin 2017'deki sosyal medya fotoğraflarından yola çıkarak bir araştırma yaptı ve Jennifer Lopez, Paris Hilton, Bill Gates gibi 10 ünlü ismin doğaya zarar verdiğini ortaya koydu...
Yaşam 25 Ekim 2019 - 10:17

Bundan iki yıl önce İsveç’te 10 kişi üzerinde yapılan bir çalışmanın herkesi şaşırtan ve ürküten detayları ortaya çıktı. Lund Üniversitesi’nden Stefan Gössling, ünlülerin 2017’deki sosyal medya fotoğraflarından yola çıkarak bir araştırma yaptı ve bir karbon salımı listesi hazırladı. Listede yer alan isimler ise şaşkınlık yarattı. Zira pek çoğu yeri geldiğinde çevre ve doğa konusunda ne kadar duyarlı olduklarını belirten isimler.

Bill Gates

Yapılan incelemede Microsoft’un kurucusu Bill Gates, özel uçağını en çok kullanan ünlü olarak karbon salınımı listesinin zirvesinde yer aldı. Sıklıkla seyahat eden ve bu yolculuklarda özel jetini kullanan Gates’in, 1629 ton karbon ayak izi bıraktığı ortaya çıktı.

Paris Hilton

‘Karbon Ayak İzi’ bırakan bir diğer ünlü ise Paris Hilton. Kendisi de tıpkı Gates gibi özel jetini sık sık kullanarak hava kirliliği yaratıyor. İkinci sırada yer alan Hilton’un 1260 ton karbon ayak izi bıraktığı ortaya çıktı.

Jennifer Lopez

Jennifer Lopez ise listeye üçüncü sıradan girdi. Kendisi de seyahatlerinde çok sık uçak ve özel jetini kullandığı için onun da karbon ayak izi 1051…

Oprah Winfrey

Oprah Winfrey 615 karbon ayak izi bırakırken Mark Zuckerberg 485, merhum Karl Lagerfeld 105 ve ünlü oyuncu Emma Watson ise 15 karbon izi bırakan ünlü olarak listenin sonunda yer aldı.

Mark Zuckerberg

Listedeki ünlülerin karbon salımı oranı sıradan insanların en az 300 katı olarak belirtiliyor. Peki nedir bu karbon ayak izi? Karbon Ayak izi birim karbondioksit cinsinden ölçülen, üretilen sera gazı miktarı açısından insan faaliyetlerinin çevreye verdiği zararın ölçüsüdür. Karbon ayak izini azaltmak için; uçak kullanımını en aza indirmek, elektrikten tasarruf etmek, yenilebilir enerji kullanmak, ısınmak için güneş enerjisi kullanmak, mümkün olduğunca toplu taşıma araçları kullanmak gibi detaylara dikkat edilmesi gerekiyor.

Emma Watson

Son güncelleme: 10:53 - 25.10.2019