Sözcü Plus Giriş
GALERİ Kâbus görmenin altında neler yatıyor? 20 Ocak 2020 05:30
1 Uzman Klinik Psikolog Fundem Ece Kaykaç, “Kâbuslar korkulu rüyalardır. Kişinin korkuyla uyanmasına sebep olabilir ve rüyalar gibi REM uykusunda oluşur. Kâbuslar yaşadığınız travmaların, kötü olayların ve korkularınızın yansımasıdır, uykunuzun ve duygularınızın doğal bir bölümüdür. Kâbuslar en sık olarak kaygı, korku, öfke, utanç, tiksinti içerir” dedi. Psikolog Kaykaç, kâbus görmenin çeşitli sebepleri şöyle sıraladı:
2 Kaygı ve Stres Yapmak: Kaygı ve stres durumu genellikle kötü olaylar sonucunda oluşur, bu durum da kâbusa sebep olabilir. Yaşanan önemli olaylar (ameliyat, kaza vb.), önemli kayıplar kâbus görmenize neden olabilir. Aynı zamanda fiziksel veya cinsel istismara uğramış kişilerde ve travma sonrası stres bozukluğu çeken kişilerde de kâbuslar sıklıkla görülür.
3 Acı ve Baharatlı Yiyecekler: Hangi yiyecekleri ne zaman tükettiğimizin rüyalar üzerinde çeşitli etkileri vardır. Acı ve baharatlı yiyecekler vücut sıcaklığını ve metabolizma faaliyetlerini arttırır ve bu da uykuda yeterince rahat edemememize sebep olabilir. Aynı zamanda bu, yatma vaktinden kısa bir süre önce yemek yiyenlerin genelde kâbus görmelerinin nedeni de olabilir.
4 Yiyeceklerdeki Yağ Oranı: Yapılan araştırmalar tam kesinlik olmamakla birlikte, ne kadar yağlı yiyecek tüketilirse kâbus görme ihtimalinin de o kadar arttığını göstermektedir. Organik besin yemeye daha fazla ağırlık verenler abur cubur yiyenlere göre daha az kabus görmektedirler.
5 Alkol: Alkolün kısa sürede uykuyu daldırmakta etkisi olmakla birlikte erken uyanmaya sebep olur. Fazla tüketilmesi, kabus görmeye sebep olur. Aynı zamanda kâbuslar alkolü bırakan bünyelerde de sıklıkla görülmektedir.
6 İlaçlar: Antidepresanlar, yatıştırıcılar, uyuşturucular, sigara bıraktırma için kullanılan ilaçlar gibi kimi ilaçların kâbusa sebep olma gibi yan etkisi olabilir. Bu sebeple sık kâbus gören kişilerin halen kullandıkları ya da yakın zamanda kestikleri ilaçlar sorgulanmalıdır.
7 Hastalık: Nezle vb. hastalıklar kimi zaman kâbusun sebeplerinden olabilir. Çeşitli uyku bozuklukları da (Uykuda nefesin kesilmesi, çok uyumak gibi) kâbus görme ihtimalini arttırır. Kâbuslar belirli bir sıklığa kadar normal karşılanabilirken aşırı olması durumunda bir terapiste danışılması gerekebilir.
8 Kâbusların büyük bir kısmının görüldüğü REM evresinin, uykunun en yoğun yaşanan ve gün içerisinde yaşanan hatıraların beyinde işlendiği bölüm olduğunu ifade eden Psikolog Kaykaç, “Gün içerisindeki olumsuz yaşantıların kâbus görmemize sebep olmasında bunun da etkisi olduğu söylenebilir. Görülen kâbuslar her zaman korkunç olmamakla birlikte sizi korkutmuş olabilir. Örneğin; sevmediğiniz insanları görmek bile rüyanın kâbus olarak nitelendirilmesine sebep olabilir. Çünkü önemli olan sizde uyandırdığı olumsuz duygulardır” açıklamalarında bulundu.