Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Kadıköy Belediyesi’nde çalışan kadınlar haklarını öğrendi
Kadıköy Belediyesi’nde çalışan kadınlar haklarını öğrendi
Kadıköy Belediyesi’nin kadına yönelik ayrımcılığa karşı çalışmaları sürüyor. Belediyede çalışan temizlik ve güvenlik görevlisi 15 kadın, beş ay süren Kadının İnsan Hakları Eğitim Programı’na katıldı. Kadınlar eğitimle birlikte özel ve kamusal alandaki haklarını öğrendi. 
Yaşam 16 Ekim 2017 - 16:08

Kadıköy Belediyesi'nin kadın çalışanlar için geliştirilen programları sürüyor. Kadının İnsan Hakları-Yeni Çözümler Derneği tarafından kadınlar için geliştirilen Kadının İnsan Hakları Eğitim Programı, Kadıköy Belediyesi'nde temizlik görevlisi ve özel güvenlik görevlisi olarak çalışan 15 kadın katılımı ile Kadıköy Belediyesi'nde yapıldı.

Kadınların aile ilişkileri, cinsel ve doğurganlık gibi hem özel hem de ekonomik, siyasi, örgütlenme gibi kamusal alanlardaki haklarını öğrenip sahip çıkarak güçlenmesini amaçlayan programa 15 kadın çalışan katıldı. 16 hafta süren ve 4'er saatlik oturumlar şeklinde uygulanan program katılan kadınlar sertifikayı Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu'nun elinden aldı.

HER BİREY KENDİSİNİ EŞİT HİSSETMELİ

Sertifikaları dağıtmadan önce eğitime katılan kadınlara seslenen Nuhoğlu, insan hakları açısından her birey kendisini eşit hissetmesi gerektiğinin altını çizerek, “Görevlerimiz, sorumluluklarımız farklı olabilir ama biz hepimiz kendimizi diğer insanlarla eşit hissetmeliyiz. Aslında bir toplumda bu bilinç ne kadar çok yaygınlaşırsa, o toplum o kadar demokratikleşiyor. O kadar kendi içinde aydınlığa, huzura ve güvene ulaşan bir toplum oluyor. Herkes birbiriyle eşittir. Bu sadece lafta kalmamalı. Bundan sonraki süreçte de belediye başkanı olarak bu konuda elimden geleni yapmaya hazırım” dedi.

‘ÖZGÜVENİMİ GELİŞTİRDİM’

Etkinlikte eğitime katılan kadınlardan Nadide Özge Buhara, 16 haftalık programın ardından kadın haklarıyla ilgili bilgilendiğini belirterek, “Dilimi kullanarak insanlarla iletişimimi kuvvetlendirdim. Özgüvenimi geliştirdim. Eskiden olsa bu sahneye asla çıkamazdım. Bir çocuk sahibi değilim ama bir çocuk sahibi olduğumda nu nasıl davranmam gerektiğini biliyorum artık” dedi.

‘YAŞAMIMI NASIL ŞEKİLLENDİRECEĞİME KARAR VERDİM’

Yeliz Balcı ise eğitim sayesinde birçok hakka sahip olduğunu öğrendiğini belirterek, şöyle dedi: “Yaşamımı nasıl şekillendireceğime, nasıl davranacağıma karar verdim. Çocuklarıma, aileme, herkese karşı düşüncelerim değişti. KİHEP sayesinde ekonomik haklarım, doğurganlık haklarım, cinsellik haklarım hakkında detaylı bilgiler edindim. ‘İstersem olur, İstemezsem olmaz. Hiç kimse beni hiçbir şeye zorlayamaz. Ben karar verirsem olur, vermezsem olmaz’ demeyi öğrendim. Kadınız ve sonuna kadar da haklarımız için mücadele etmeye hazırım.”

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.