Sözcü Plus Giriş

Kadıköy’deki yeni merkez, kadın dayanışmasına hizmet edecek

Kadıköy Belediyesi Rasimpaşa’da restore ettiği tarihi bitişik iki binayı 'Rasimpaşa Sosyal Hizmet Merkezi' olarak hizmete açıyor. 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde açılışı yapılacak olan Sosyal Hizmet Merkezi’nde başta kadınlar olmak üzere toplumun her kesimi için çalışmalar yürütülecek.

null
Güncellenme: 15:22, 21/11/2017
Kadıköy’deki yeni merkez, kadın dayanışmasına hizmet edecek

Kadıköy Rasimpaşa İskele Sokak’ta bulunan merkezin açılışı 25 Kasım Cumartesi günü saat 13.00'de yapılacak. Kadınların ve kadın örgütlerinin katılımıyla açılışı yapılacak ve iki binada hizmet verecek olan merkezin ön binasında kayıt-kabul, etkinlik odaları, çok amaçlı salon, serbest etkinlik alanı ve arka binasında da oyun odası, bireysel görüşme odaları, sosyal servis, kadın dayanışma ve etkinlik odaları yer alıyor.

Toplumun her kesimi için sosyo-kültürel faaliyetler, eğitim faaliyetleri, psikolojik ve hukuki danışmanlık, rehberlik ve yönlendirme, psiko-sosyal destek hizmetleri, farkındalık ve güçlendirme çalışmalarının yapılacağı merkezde etkileşim ve paylaşım grup çalışmaları da yer alacak.

BİR KATI KADIN DAYANIŞMASINA HİZMET EDECEK

Rasimpaşa Sosyal Hizmet Merkezi'nin bir katı özel olarak ‘Kadın Dayanışma’ olarak planlandı. Burada, kadına yönelik şiddet ve ayrımcığa karşı kadınların desteklenmesi ve güçlenmesine yönelik çeşitli çalışmalar yapılacak. Çeşitli atölye, etkinlik ile kadınların güçlenmelerinin destekleneceği merkezde hak temelli eğitim faaliyetleri, psikolojik ve hukuki danışmanlık gibi kadını her alanda destekleyen hizmetler verilecek. Merkezi konumda olması nedeniyle kadınların kolayca ulaşabilecekleri ‘Kadın Dayanışma’ birimi hem bölge geneline, hem de İstanbul ölçeğinde hizmet verecek.

ÇOCUK VE ENGELLİ BİREYLER İÇİN DE HİZMETTE

Binada aynı zamanda çocukların zaman geçirebileceği bir çocuk oyun odası yer alıyor. Binaya çocuklarıyla gelen kadınlar etkinlik ve atölyelere katılırken ya da danışmanlık hizmeti alırken çocukları da bilişsel ve psiko-sosyal gelişimlerinin destekleneceği çocuk oyun odasında vakit geçirebilecek.

Engelli bireylerin erişimine uygun olarak yapılan binada yaşlı bireylere ve yine toplumun her kesimine yönelik bilgisayar odası, serbest kullanım alanları, etkinlik odaları ve bir de kütüphane bulunuyor.

İlginizi ÇekebilirKadınlar şiddete dur demek için Taksim'de buluşacakKadınlar şiddete dur demek için Taksim'de buluşacak