Sözcü Plus Giriş

Kadıköy’ün hedefi, 7’den 70’e sağlıklı yaşam

Kadıköy Belediyesi Başkanı Aykurt Nuhoğlu, 7'den 70'e Kadıköylülerin ihtiyaçlarına yönelik sağlık hizmeti veren merkezler açtıklarını ve açmaya da devam edeceklerini söyledi. Sağlıklı bir yaşamın en önemli noktasının yalnızlık duygusundan kurtulmak olduğunu da belirten Nuhoğlu, mutlu bir toplumda hastalıkların daha az görüldüğünü ve bu nedenle ilk hedeflerinin bu olduğunu açıkladı. Peki Kadıköylüler ücretsiz olarak hangi sağlık hizmetlerinden faydalanabiliyorlar?

Eser AKGÜL
Güncellenme: 19:22, 03/02/2018
Kadıköy’ün hedefi, 7’den 70’e sağlıklı yaşam

Kadıköy Belediyesi Başkanı Aykurt Nuhoğlu, geçtiğimiz hafta Kadıköy Belediyesi Akademi Cafe’de basın mensuplarıyla bir araya geldi. Toplantıda, sağlıklı bir toplumun mutlu ve huzurlu insanlardan oluştuğuna vurgu yapan Kadıköy Belediyesi Başkanı Aykurt Nuhoğlu, geliştirdikleri projeleri bu çerçevede oluşturduklarını belirtti.

Kadıköy Belediyesi Başkanı Aykurt Nuhoğlu ve Kadıköy Belediyesi Sağlık İşleri Müdürü Filiz Ünlü, belediyenin bünyesinde sağlık ve eğitim alanında verdikleri hizmetleri anlattı. Nuhoğlu, özellikle bu konularda merkezi yönetimin, ilgili bakanlıkların, yerel yönetimlerin ve sivil toplum kuruluşlarının hep birlikte çalışması gerektiğini belirterek, yerel yönetim olarak kendi üstlerine düşen görevi, gelen talepler ve ihtiyaçlar doğrultusunda yerine getirmeye çalıştıklarını söyledi.

Nuhoğlu, Kadıköy Belediyesi bünyesindeki çalışmalarla ilgili şunları aktardı:

MUTLU İNSAN BELEDİYECİLİĞİ

aykurt-nuhoglu

Bizim sağlık hizmetlerimizde temel amacımız, insanların sağlıklı kalmasını sağlamak. Yani yaptıklarımızı daha çok koruyucu sağlık hizmetleri çerçevesinde değerlendiriyoruz. Amacımız özellikle yalnız yaşayan insanların kolay ulaşabileceği, hayata tutunabilecekleri ve yaşam enerjisi alabilecekleri ortamlar yaratmak. Ben yerel yönetimlerin öncelikle yalnızlık durumunu ortadan kaldırmaya yönelik hizmetler vermesi gerektiğini düşünüyorum. Çünkü insan yalnız yaşayamayan bir türdür. Yalnızlık, her yaş grubundan insan için hastalıkların ortaya çıkmasını tetikliyor. Bu nedenle Alzheimer Gündüz Bakımevi’nde de diğer merkezlerimizde de amacımız, vatandaşları sosyal ilişkilerini desteklemektir. Dolayısıyla insanlar yaşam boyu kendilerini güvende hissettikleri, sıcak bir ortama sahip oluyorlar. Bu noktada, çocuklar için de büyüdükleri ortamın çok önemli olduğunu düşünüyorum. Çocukların sağlıklı bir şekilde büyümesi için, sadece sporla ilgili değil sanatsal ve bilimsel faaliyetler de faydalı olacaktır. Eğer hasta olmakla ilişkili şartları ortamdan kaldırırsak, sağlıklı bir toplum oluşturabiliriz.

Mutlu insanların yaşadığı toplumlarda, bir takım eksikler de olsa hastalıklara karşı direnç daha yüksek oluyor, verim artıyor. Bu noktada yerel yönetimler bütün sorunları çözemese de ciddi bir destek gücüne sahiptir.

kadikoy-belediyesi

Belediye olarak kitap fuarı, tiyatro etkinlikleri, açık hava sineması, spor müsabakaları, yaz ve kış okulları gibi seçenekler sunuyoruz. Böylece hem çocuklar hem yetişkinler sosyal hayatlarını zenginleştirmek açısından karşılarında birçok tercih buluyor. Ayrıca insanlar kendi dinamikleriyle birçok yapıyı oluşturmak için de Kadıköy’ü tercih ediyor; kurulan özel tiyatrolar bunun bir örneği. Yani bizim esas görevimiz mutlu insanların yaşadığı bir Kadıköy yaratmak.

EN ÇOK TALEP, MÜZİKLE İLGİLİ

Belediyemizin kendi organizasyonu içerisinde yüzlerce atölye çalışması var. Örneğin 150’den fazla koro grubu var. İnsanlarımız en çok müzik alanındaki çalışmaları talep ediyor. Ayrıca sadece çocuklar için bir kültür merkezi kurduk ve binlerce çocuğun kullanımına açtık.

KADIKÖY BELEDİYESİ’NİN SUNDUĞU ÜCRETSİZ SAĞLIK HİZMETLERİ NELER?

Belediyenin ücretsiz sağlık hizmetleri ile ilgili bilgiler veren Sağlık İşleri Müdürü Filiz Ünlü, hem çocuk hem de yetişkin sağlığına yönelik kontrol, tedavi ve bilgilendirici seminerler gibi birçok hizmeti içeren projelere imza attıklarını söyledi. Ünlü, Kadıköylülerin ücretsiz sağlık hizmetleri alabilecekleri merkezler konusunda bilgiler verdi:

Prof. Dr. Korkmaz Altuğ Polikliniği’nde kadın doğum uzmanı, diş sağlığı, çocuk sağlığı, dahiliye gibi birimlerle ücretsiz muayene hizmeti veriyoruz ve özellikle de kadın doğum üzerine bilgilendirici seminerler gerçekleştiriyoruz.

Çocuk Ağız ve Diş Polikliniği’nde, binlerce çocuğun muayenesini ve tedavisini gerçekleştirdik. Burada engelli çocuklarımıza da ücretsiz tedavi imkanı sağlıyoruz. Ayrıca semtimizdeki okulları tek tek gezerek, ilköğretim seviyesindeki çocukların kontrollerini sağlıyoruz.

rana-bese

Dr. Rana Beşe Polikliniği’miz ise gelişmiş bir sağlık hizmeti veriyor. Merkezimizde kardiyoloji, çocuk sağlığı, çocuk ruh sağlığı, kulak burun boğaz, göz, dahiliye gibi alanlardaki uzmanlarımızla geniş bir alanda hizmet verebiliyoruz.

Ayrıca burada hasta nakil ve ambulans hizmeti de sağlama imkanımız bulunuyor. İhtiyacı olan Kadıköylüler 444 190’ı arayarak evlerinden sağlık merkezine ve sonra tekrar evlerine ücretsiz transfer imkanı yakalayabiliyor. Yine burada gebe okulu, ‘Torunumu Bekliyorum’ kursları gibi farklı alanlarda çalışmalar da yapıyoruz.

Bütün bunların dışında çocuklarda obezite ve diyabeti önlemeye ve tespit etmeye yönelik ‘Şeker Okul’ projesi başlattık. Okullarda gerçekleştirdiğimiz muayenelerle, obezite ya da şeker hastalığına yatkınlığı olan çocukları diyetisyen eşliğinde kontrol altına alıyoruz. Bu projede aynı zamanda çocukların sağlıklı beslenmeyi kendi istekleriyle tercih etmelerini sağlayacak uygulamalar da içeriyor.

Çocuklar için fen atölyeleri de oluşturacağız. Bu proje için Marmara Üniversitesi ile bir protokol imzaladık. TÜBİTAK’ın da desteği ile çocukları bilimsel araştırmalar, deneyler yapmalarını desteklemek istiyoruz. Hatta sosyal yaşam merkezlerimizde yaşlılarımızla da bu çalışmaları yapıp, yazın ortaklaşa bir bilim şenliği düzenleme hedefimiz var.

Bunların yanında Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi’nde önemli bir proje başlatacağız. 18 ve 36 aylık arasındaki bebeklerin, otizm testine tabi tutulmalarını sağlayacağız. Aile hekimlerinden de destek alacağımız projede, otizm tanısı alan çocukların rehabilitasyon hizmeti almalarını sağlamak en önemli amacımız.

ALZHEİMER YAŞAM MERKEZİ

kadikoy-alzheimer-merkezi

Geçtiğimiz eylül ayında Alzheimer Yaşam Merkezi’ni açtık. Bu merkezde 80 Alzheimer’lı hastaya hizmet veriliyor. Sabah onları evlerinden alıp, önce kahve eşliğinde sohbet ettiriyoruz sonra onlara özel fiziksel aktivite yaptırıyoruz. Satranç, örgü, hobi bahçesi, zeka oyunları gibi etkinliklerimizle onların hem sosyalleşmelerini hem de hastalıklarının ilerlemelerini yavaşlatmayı hedefliyoruz.

kadikoy-alzheimer-2

 

Burada, ilk ve ikinci aşamadaki Alzheimerlı hastalar uzmanlar eşliğinde hoş vakit geçirme imkanı buluyor. Hasta yakınları da bu sürede, içleri rahat bir şekilde kendilerine vakit ayırabiliyorlar.

alzheimer-merkezi

Hasta yakınlarından çok güzel geridönüşler alıyoruz. Hastalarının Alzheimer Merkezi’ne büyük bir istekle geldiklerini ve burada olmaktan çok mutlu olduklarını söylüyorlar.