Kadının yeri yok

Türkiye’de şiddet gören kadınlara devlet sahip çıkmıyor

Kadının yeri yok

Özlem GÜVEMLİ

Kadına yönelik şiddet vakalarına her gün bir yenisi eklenirken alınan önlemler her alanda yetersiz kalıyor. Şiddetten kaçan kadının sığınacak yeri yok. Türkiye'de 31, İstanbul'da sadece 9 belediyenin sığınma evi var.

201 BELEDİYENİN SADECE 31'İ AÇTI

TÜRKİYE'de şiddet mağduru kadın ve çocuklar için nüfusu 100 binin üzerinde olan belediyelerin sığınma evi açması yasal bir zorunluluk. Ancak ülke genelinde nüfusu 100 binin üzerindeki 201 belediyeden sadece 31'i bu sorumluluğunu yerine getirmiş durumda… Bu kurumların kapasitesi ise 723 kişiyle sınırlı. İstanbul'daki sığınma evlerinin kapasitesi 367 kişi, yani çok yetersiz.

AB KRİTERİ: TÜRKİYE'DE 100 BİN OLMALI

MOR Çatı Kadın Sığınağı Vakfı SÖZCÜ'ye yaptığı değerlendirmede, “Kadına yönelik şiddetle mücadele, sadece sığınak ve pilot uygulama halindeki Şiddet Önleme ve İzleme Merkezleri'ne (ŞÖNİM) indirgendi. Bu kurumlar olması gereken nicelik ve nitelikten çok uzakta” dedi. Avrupa Birliği kriterlerine göre her 7 bin 500 kadına bir sığınak olması gerektiğini belirten vakıf, Türkiye'de bu rakamın 100 bin olarak belirlenmesinin bile yetersizliği gözler önüne serdiğini vurguladı.

SIĞINAKLARDAKi SORUNLAR

Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı, “Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na bağlı sığınaklar LGBTİ'leri ve engelli kadınları dışlıyor. Sığınma evlerine 12 yaşından büyük çocuklar alınmadığı için kadın şiddet gördüğü ortamdan ayrılamıyor. Bakanlığın uyguladığı haberleşme kısıtlaması, cep telefonu yasağı, giriş çıkış saati kısıtlaması, kadınları denetim altında tutarak kadını güçsüzleştiriyor. Çoğu sığınak kapasitesinin üstünde ve gerekli hijyen koşullarından çok uzak” diyerek sığınaklardaki sorunları özetliyor.

BELEDiYELERE YAPTIRIM YOK

CHP İstanbul Milletvekili Didem Engin, İçişleri Bakanlığı ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı verilerinin, kadına yönelik şiddetle mücadelenin halen hükümet gündeminde gerekli öneme kavuşamadığının göstergesi olduğunu vurguladı. Belediyeler Kanunu'nda nüfusu 100 bini aşan belediyelere sığınma evi açma zorunluluğu getirildiğini dile getiren Engin, yükümlülüğü yerine getirmeyen belediyelere yaptırım uygulanmadığı için yerel yönetimlerin bu konuda adım atmadığını söyledi.

SIĞINMA EVi SAYISI YETERSiZ

İçişleri Bakanlığı'nın Türkiye'de yerel yönetimlere bağlı son verilere göre 31 belediyenin sığınma evi var.
2015 yılında 294 kadın, erkekler tarafından öldürüldü, 340 kadın uğradığı şiddetten yaralı olarak kurtuldu.

– Ankara……. 4
– Antalya…… 1
– Aydın………..1
– Bursa………. 3
– Diyarbakır… 2
– Eskişehir….. 1
– Gaziantep…. 1
– Uşak………… 1
– Mersin………2
– İstanbul…….9
– İzmir…………6