Sözcü Plus Giriş
GALERİ Kadınlar erkeklere göre neden daha çok üşüyor? 10 Şubat 2018 02:59
1 Kış aylarında kadınlar kat kat giyinmesine rağmen soğuktan titrerlerken erkekler neden atkısız bile gezse rahat görünür? İşte cevabı...
2 Erkekler neden az üşüyor ya da daha da doğrusu biz kadınlar erkeklerden neden daha çok üşüyoruz? Kış aylarının buz kesen günlerinde kat kat giyinip çıkmamıza rağmen titriyorken, erkekler sadece bir montla dışarı çıkıyor ve nasıl oluyorsa pek de konforlu görünüyorlar.
3 Isı, beyinde termostat görevi yapan hipotalamus tarafından kontrol edilir. Vücut sıcak olduğunda, cildin yüzeyine yakın bölgede bulunan damarlar açılır ve ısı çıkışını (terleme ile) sağlar.
4 Soğukta ise vücut titreme ile kas hareketini artırır ve ısı sağlar. Ancak bazı durumlarda sürekli üşüme hissi, hastalıkların habercisi de olabilir.
5 Erkekler daha fazla kasa sahip olduklarından, metabolizmaları daha hızlıdır; az üşürler. Kadınların sürekli diyette olmalarını bahane ederek düşük kalorili bir beslenmeyi tercih etmeleri ve daha az kalori almak için salataya yüklenmeleri, öğün atlama eğilimleri sonucu metabolizma hızları düşer ve kan dolaşımı azalır.
6 Çok fazla üşüyorsanız bunlara dikkat edin: Demir açısından zengin bir beslenme: Koyu yeşil ve koyu kırmızı sebzeler, ıspanak ve pancar, yumurta ve tavuk gibi tam protein kaynakları; beslenmenizde olmalıdır. Vitamin ve minerallerin yer aldığı uygun bir beslenme planı uygulamanız gerekir.