Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Kadınlara ‘Dünya Kupası’nı anlama rehberi
Kadınlara ‘Dünya Kupası’nı anlama rehberi
Dünya Kupası’na az bir zaman kala eşi futbol tutkunu olan kadınların hayatını kolaylaştıracak eğlenceli bir rehber hazırladık. 14 Haziran arife günü saat 18.00’de Rusya - S.Arabistan maçıyla başlayıp bir ay sürecek turnuva boyunca eşinizle nasıl iletişim kurmanız gerektiğinden, futbolla ilgili birkaç temel bilgiyle eşinize istediğinizi nasıl yaptırabileceğinize dair ipuçları bu yazıda…
Yaşam 9 Haziran 2018 - 05:14

Taner BİLDİK

Bu rehberi buzdolabına asın!

Eşinizin haftada bir gün maç izlemesine bile tahammül edemiyorsanız haziran ayı sizin için zor geçecek demektir. Çünkü turnuva boyunca her gün maç var. Bu süre boyunca eşinize bir şeyler yaptırmak isterseniz bazı futbol terimlerini bilmeniz turnuva hakkında fikir sahibi olmanız gerekir.

shutterstock_127316141

Tüyolara dikkat

Futbolla ilgili kadınların en çok kofasını karıştıran ‘Ofsayt nedir?' sorusunun cevabı… Top bir kale yönünde hareket halindeyken, o kaleye akın yapan takımın oyuncularından birinin, kaleciyle arasında karşı takımdan herhangi bir oyuncu bulunmaması durumudur. Bu kural aslında mücadeleyi arttırmak ve mücadele etmeden avantaj sağlamayı ortadan kaldırmak olarak tanımlanabilir. Biraz karmaşık değil mi? Peki şöyle düşünelim. Bir mağazada alışveriş yaptınız ve kasada sıra bekliyorsunuz. Önünüzde iki kişilik bir sıra var. Sizin arkanızdan başka bir müşteri gelip kasaya gelen diğer tanıdığı müşteriye ürünleri ve parasını vererek alışverişini yapıp gitti. Ofsayt tam olarak buna benzer.

shutterstock_1047768646

– Örneğin evinize bir eşya almak istiyorsunuz ve uzun zamandır alışverişe bir türlü vakit ayıramadınız. Eşiniz maç izlerken “İspanya bu futbolla mı şampiyon olacak? Bence Almanya her zamanki gibi turnuva takımı olduğunu gösterecektir” gibi iddialı cümleler edin. Eşinizin şaşkınlığından faydalanıp kredi kartını ele geçirebilirsiniz.

 Sakın maç mı dizi mi kavgasına girmeyin. Zaten dizilerin birçoğu sezon finali yapmış olacak. Bu kavgayı kazansanız bile eşiniz devenin kini ve örümceğin sabrıyla bekleyip ilk fırsatta dizi keyfinizi sabote edecektir. Çünkü o artık oyuncağı elinden alınmış hırçın bir çocuktur.

– O hipnotize olmuş, ekran karşısında maç izlerken küçük isteklerinizi ve beklentilerinizi erteleyin.

shutterstock_1080210068

Bayram ziyareti akşam saatlerinde!

Bayramın birinci günü için akraba ziyareti planlıyorsanız akşam 21.00'de sakın misafirliğe gitmeye kalkmayın. Çünkü turnuvanın iddialı iki takımı Portekiz ile İspanya karşı karşıya gelecek. 16 Haziran bayramın ikinci günü ise önemli maçlar öğle saatlerinde. Planlarınızı akşam saatlerine erteleyin çünkü saat 13.00'te turnuvanın favorilerinden Fransa Avusturalya ile saat 16.00'da ise Arjantin İzlanda ile mücadele edecek.

shutterstock_565623229

Babalar Günü'ne hazır olun

17 Haziran babalar günü…  O gün saat 18.00'de Almanya – Meksika ve 21.00'de Brezilya – İsviçre maçları oynanacak. Yani bayram gezmesi, Babalar Günü kutlaması falan planlıyorsanız öğle saatlerini tercih etmeniz isabet olacaktır.