Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Kadınlardan Talat Bulut’a tepki, Özge Şimşek’e destek
Kadınlardan Talat Bulut’a tepki, Özge Şimşek’e destek
Kadınlar, Talat Bulut'un Yasak Elma dizisinin setinde çalışan Özge Şimşek'i taciz ettiğine dair iddialara tepki vermeyi sürdürüyor. Sozcu.com.tr'ye konuşan Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Başkanı Gülsüm Kav, söz konusu taciz olayının gerçekleştiği sette kadınların bir dayanışma sergilediğini belirterek, "Arkadaşımız ve tüm kadınlar asla yalnız değildir. Sonuna kadar yanındayız" dedi.
Mustafa Büyüksipahi
Yaşam 12 Haziran 2018 - 14:44

Kadın Meclisleri ‘Yasak Elma’ setinde çalışan kostüm asistanı Özge Şimşek, dizinin başrol oyuncusu Talat Bulut tarafından taciz edildiğini söyleyerek şikâyetçi oldu. Kadın Meclisleri adına Sozcu.com.tr’ye açıklama yapan Melek Önder, kadınların iş yerlerinde uğradıkları tacizi açığa çıkarmalarının ve şikayetçi olmalarının zor olduğunu belirterek, “İşini kaybetme korkusu vardır, bir daha iş bulamazsam endişesi vardır. Hele milyonlarca insanın tanıdığı, ünlü bir başrol oyuncusunu şikâyet etmek. Ama Özge arkadaşımız bu zorun üzerine giderek, yapması gerekeni yaptı. Elbette ki, kadın arkadaşlarımızın bu mücadelelerinde yanındayız. Özge'nin bu şikâyeti tüm dünyayı sarsan #metoo hareketi için Türkiye'de yürümemiz gereken uzun bir yol olduğunu gösterdi ama bu yolu yürümeye başlamamız için de önemli bir adımdır. Neden kat etmemiz gereken mesafe var diyoruz. Bulut'un şu açıklaması özetliyor aslında ’10 yıl sonra Google'a girdiğinde onun da adı çıkacak. Kim evlenir artık bu kızla?’. Taciz eden bunu önceden de yaptım tepki vermedi, şakalaşmaydı diye tanımlamaya çalışırken; aslında taciz edilen bir kadının neden susmasının, utanmasının gerektiğini bu kadar açıkça söylüyor” dedi.

Önder, kadınlar tacize ve cinsel saldırılara yönelik artık sessiz kalmayacaklarını açıklayarak, “Biz susup, bir kenarda erkeklerin taciziyle, ardından aymazlıklarla yaşamayı kadınlar kabul etmiyor. Türkiye’nin #metoo dönemi gelecek, bundan kurtuluş olmayacak” ifadelerini kullandı.

ARTIK TACİZLER ÖRTÜLEMEYECEK

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Başkanı Gülsüm Kav ise konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Söz konusu taciz olayının gerçekleştiği sette kadınlar bir dayanışma sergiledi. Olması gereken budur. Talat Bulut’un kendisini savunurken kullandığı ifadeler tacizin kendisidir. Ancak artık tacizler örtülemeyecek. Kadınlar sesini yükseltecek. Tacizlere karşı güçlü direniş, bu zihniyetle mücadele, ancak bu şekilde mümkündür. Arkadaşımız ve tüm kadınlar asla yalnız değildir. Sonuna kadar yanındayız.

Son güncelleme: 17:37 - 12.06.2018