Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Kadınların isyan bayrağı ‘pijama elbiseler’
Kadınların isyan bayrağı ‘pijama elbiseler’
Bu sene kadınlar ipek kombinezon ve pijama takımlarına büyük ilgi gösteriyorlar.
Yaşam 2 Nisan 2016 - 01:23

Bu sene kadınlar ipek kombinezon ve pijama takımlarına büyük ilgi gösteriyorlar. İşyerine giderken bir elinde gazete, diğer elinde kahve, sanki pazar sabahını yaşıyormuş gibi dolaşmak ve bu haldeyken bile şık olmayı başarmak sezonun ruhunu net olarak tanımlıyor.

Moda devlerinin 2016 ilkbahar-yaz koleksiyonlarında gördüğümüz pijama takımlar, sokak stilinde kendilerine çoktan yer buldu. Kombinezon benzeri bu pijamaların ip askılı bluzları ve elbiseleri öylesine büyük bir rahatlık vaat ediyor ki, seçim yapmanızı zorlaştıracak pek çok alternatif vitrinlerde yer alıyor. Ev giysisi adı verilen bu rahatlık, 80'lerden bu yana moda dünyasının gündeminde. Fakat uyanır uyanmaz kendini dışarı atmış gibi görünmemeniz için gerekli şifreler podyum görüntülerinde gizli.

Dünyanın değişimiyle ilgili

Moda haftaları artık tek bir cümleyle açıklanamıyor. Bu süreçte sistemsel sorgulamalar, dünyanın siyasi ve ekonomik dengelerinin değişmesi kadınların stilini yakından etkiliyor. Henüz uyanmış gibi gösteren takımlar aslında tükenmişlik sendromlarının da bir göstergesi.

Konfor mekan tanımaz

Maskülen kıyafetleri uzun süre reddeden kadınlar, geçen sezon uzun ceketler, kaftanlar ve papyonlar eşliğinde kendilerini daha iyi hissettiler. Üstelik, erkeksi görünümleriyle sokak stilinin başrolünde yer aldılar. Üzerinde fazla düşünülmemiş izlenimi veren kombinezon elbiselerin modaseverler tarafından sıkça tercih edilmesine bu yüzden de çok da şaşırmamak gerek. Üstelik “Evde sağladığım konforu kırmızı halıya bile taşıdım” izlenimi veren ünlülerin sayısı gün be gün artarken…

Metalik dokular göz alıyor

Metalik dokular ve pijama üstlerini aynı anda kullanan markalar da yok değil. Koyu renkler arasında katılan sarılar hem güneşi haber veriyor, hem de yaz geldi, rahatlayın sinyalini.

Etkisi uzun sürecek

Hafif ve uçuşan ipek kumaşlar farklı hacimlerle hafifliği destekliyor. Yaka oyuntuları, hızlı iniş yapan V yakalar, siyah dantellerle birleşen beyaz satenler gecelik elbiselerin de uzun süre hayatımızda olacağını haber veriyor.