Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.

Kahraman muhabir canlı yayında hayat kurtardı paylaşan: Sozcu
Kahraman muhabir canlı yayında hayat kurtardı
ABD'de yerel bir kanalın haber muhabiri, Harvey kasırgası esnasında bir TIR sürücüsünün hayatını kurtardı. Genç kadın bu eyleminden sonra kahraman ilan edildi.
Yaşam 1 Eylül 2017 - 13:20

Teksas’ı etkisi altına alan ve yüz binlerce insanı evsiz bırakarak onlarca insanın ölümüne neden olan Harvey Kasırgası, etkisini azaltmış olsa da hala devam ediyor. Kasırga esnasında yaşanan birçok olay dünya basınına yansıyor. Bu olaylardan bir tanesinde de Houston ve Texas’ta faaliyet gösteren KHOU TV’nin muhabiri Branid Smith’in imzası var.

KHOU TV’de muhabir olarak görev yapan Branid Smith, kasırganın ve sağanak yağmurun yıkıcı etkileri hakkında bilgi veriyordu. Bu esnada gördüğü Robert adındaki şoför, kullandığı TIR’da sıkışmıştı ve su seviyesi sürekli olarak yükseliyordu. Bu durum şoförü boğulma tehlikesi ile karşı karşıya bıraktı. Yaşanan tehlikeli sahneyi bir kurtarma operasyonuna dönüştüren Brandi, yayında şunları söyledi: “Bu TIR’ın ışıkları yanıyor ve silecekleri çalışıyor. Biraz daha yaklaşınca içeride biri varmış gibi görünüyor. Bu TIR’ın içinde hareket var. Efendim iyi misiniz? Aracın üst kısmına ulaşabilir misiniz? Dikkatli olun, suyun içinden tırmanmayın.”

1

Bir süre sonra muhabirin yanından tekne taşıyan bir devriye aracı geçiyordu. Brandi o esnada yardım istemek için bulunduğu yerden ayrıldı. Bu esnada devam eden yayın, kurtarma görevinin başladığını gösterdi. TIR şoförü, mahsur kalan TIR’dan çekildi. Sonrasında ise kurtarıcısı Brandi ile tanışan şoför genç kadına sarılarak teşekkür etti.

2Stüdyo sular altında kaldığında bile yayına devam etti

Brandi Smith, KHOU stüdyoları tamamen sular altında kaldıktan sonra bile hala rapor veriyordu. Sonrasında meslektaşları kanalın merkezinden boşaltıldı. Yetkililer, kasırga hakkında “Kaçın yoksa ölmeye hazır olun” diyerek su seviyesinin bazı bölgelerde 27 metreye çıkabileceğini duyurdu. Vali Abbott ise Harvey Kasırgası'nın etkisinden kurtulmak ve yaraları sarmak için en az 1 haftaya ihtiyaçları olduğunu söylerken, 7 gündür devam eden kasırgada 48.470 evin yıkıldığını duyurdu.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.