Sözcü Plus Giriş
GALERİ Kahve telvesinin faydaları 7 Ocak 2018 02:57
1 Kahve telvesi, Türk kahvesi içildikten sonra fincanın dibinde kalan kısımdır. Bir fincan kahvenin 40 yıl hatırının olmasının yanı sıra kalan telvenin de faydaları çoktur. Kahve telvesinin faydaları arasında selülitlere iyi gelmesi, vücut çatlaklarını geçirmesi, çiçeklere gübre olması, kötü kokuları gidermesi sayılabilir.
2 * Kış aylarında soğuk sular sebebiyle ellerinizde çatlaklar oluşabilir. Çatlaklar ile birlikte ellerde sertleşme ve kırışma da görülür. Türk kahvesinin telvesi ile ellerinizi yumuşacık hale getirebilirsiniz. Ellerinizin yumuşacık olması için; kahve telvesini alın, ellerinize masaj yaparak yedirin. Beş dakika kadar ellerinizi telve ile birlikte bekletin. Beklenilen süre sonunda ellerinizi ılık su ile yıkayarak durulayın. Ellerinizin yumuşacık olduğunu göreceksiniz.
3 * Şeker hastalığına karşı koruma sağlar.
* Mide ağrılarına iyi gelmesi de kahve telvesinin faydaları arasındadır.
* Siroz ve sarılık gibi hastalıklara karşı karaciğeri korur.
4 * Toksin maddelerden arınmayı sağlar.
* Cilt ile temas ettiğinde kan dolaşımını hızlandırır.
* Depresyona da iyi gelerek ruh sağlığına yarar sağlar.
* Astım hastalığını engellemeye yardım eder.
5 * Çeşitli kanser türlerine karşı koruma sağlaması da kahve telvesinin faydaları arasındadır. Özellikle kolon kanseri, göğüs kanseri, pankreas ve prostat kanserlerine karşı koruma sağlar.
* Yorgunluk giderir. Dinlenmeye yardım eder ve enerji verir.
6 * Sindirim sistemi rahatsızlığı çekiyorsanız adresiniz yine kahve telvesi olmalıdır. Sindirim sistemini rahatlatır. Bağırsaklarının düzenli çalışmamasından şikayet edenler de kullanabilirler. Bağırsak çalışmasını düzenler, hazmı kolaylaştırır, metabolizmayı hızlandırır.
* Parkinson hastalığına karşı koruma sağlaması da kahve telvesinin faydalarından biridir.