Kalabalık mecranın yalnız bireyleri

Gerçek hayatta modu ne olursa olsun çoğu kişi sosyal mecrada sürekli mutlu görünme eğiliminde. Bunun için özel bir çaba harcayan kişilerin aslında bu kalabalık mecradaki en yalnız kişiler olduğunu belirten Avrasya Hastanesi’nden Psikiyatri Uzmanı Burak Berber, sosyal medyayı ‘gerçekliğin sahte yansıması’ olarak tanımlıyor ve ilginç bilgiler veriyor…

Kalabalık mecranın yalnız bireyleri

Bu belirtilere dikkat!

– Sabah ilk iş olarak sosyal medya hesaplarınızı kontrol ediyorsanız.

– Yüzünüzü bile yıkamadan önce günaydın selfie'si çekiyorsanız.

– Attığınız her adımı sosyal medyada paylaşıp sabırsızla ne kadar ‘like' geleceğini bekliyorsanız.

shutterstock_112481411

– Sırf sosyal medya hesaplarınızda paylaştığınız fotoğraflarınızda beğenilmek, takdir görmek ve alkışlanmak için dış görünümünüzde değişiklik yapıyorsanız, sosyal medya bağımlılığının ilk işaretlerini veriyorsunuz demektir.

cmt-03444444411shutterstock_195546683

Sosyal statü aracı

Sosyal medya öyle bir hal aldı ki artık her şeyi daha fazla beğeni almak için yapıyor ve bir sosyal statü aracı olarak kullanıyoruz. Artık kim olduğunuzun bir önemi yok. Nasıl göründüğünüzün ve sosyal medyada insanların karşısına nasıl bir görüntüyle çıktığınızın bir önemi var. Pahalı arabalar, lüks mekanlar, güzel kadınlar ve kusursuz erkekler… İşte sosyal medyanın statü değerleri bunlar!

shutterstock_495720517

Narsizmi körüklüyor

‘Ben' duygusunun ön plana çıkmasına neden olan sosyal medyada onaylanan kişinin, bu şekilde var olduğunu hissedip narsistik bir doyum yaşadığını belirten Berber sözlerine şöyle devam ediyor: “ Her insanın, kişinin sevdiği, ilgilendiği bir konuyu kendisi gibi seven, ilgilenen, düşünenlerle paylaşması sağlıklı bir ihtiyaçtır. Bu paylaşım sırasında öteki kişilerle yaşanan etkileşim ile kişi onaylandığını ve var olduğunu hissederek narsistik bir doyum yaşar. Bu durum, belli bir noktaya kadar normal karşılansa da sosyal medya kullanım oranlarıyla birlikte düşünüldüğünde narsizmi beslediği açıkça görülüyor. Çünkü beğenilme düşüncesiyle hareket eden birey tamamen bu güdünün kontrolü altına giriyor.  Her paylaşımını ‘Ben mükemmelim' hissini yaşama arzusuyla yapıyor. Sonuç ise; narsist eğilimli bireylerden oluşan bir toplum!”

shutterstock_535148437

Peki ne yapmamız gerekir?

Sosyal medya, bilinçli kullanım sağlandığı anda pek çok avantajı da beraberinde getiriyor. İşte tam bu noktada, sosyal medyanın bağımlısı haline gelmemek ve sahte gerçekliğe kapılmamak için özen gösterilmesi gereken unsurlar var:

shutterstock_383170597

– Sosyal medyadan gelen her ileti aklın süzgecinden geçirilmeli.

– Mecranın bağımlısı olup gerçek ve sahte arasındaki farkı ayırt edemediğinizde bir uzmandan yardım almalısınız.

– Bilinçli kullanıcılar olarak gerçek ve yansıması arasındaki ince çizgiyi geçmezseniz sosyal medya sadece sosyalleşme aracı olarak kalabilir.

shutterstock_653129686

– Sırf başkaları tarafından beğenilmek uğruna kendiniz olmaktan vazgeçmemelisiniz.

– Mutlu bir an yaşıyorsanız sadece tadını çıkarın.

– Sosyal medyanın sizi kontrol etmesine izin vermeyin.