Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Kanada’da 23 Nisan coşkusu
Kanada’da 23 Nisan coşkusu
'Turkish Society of Canada' derneği, 'Toronto'nun Kalbi' olarak bilinen, şehrin merkezi, Nathan Phillips Square'de binlerce Torontolu'nun katılımıyla 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı kutladı.
Yaşam 23 Nisan 2018 - 14:53

Derneğin aynı lokasyonda son 7 yıldır gerçekleştirdiği bu coşkulu etkinlik, Türkiye Cumhuriyeti Toronto Başkonsolosu Erdeniz Şen ve çok sayıda Türk ve yabancı misafirlerin katıldığı Bayrak Töreninde, Türk bayrağının gururla göndere çekilmesi ve İstiklal Marşı ile başladı.

kanada-2

SÖZ VERDİLER

Kutlamaları Onuncu Yıl Marşı ile açan ve İzmir Marşı ile bitiren gururlu kalabalık, Mustafa Kemal Atatürk'e Ulusal Egemenliklerinin ve Cumhuriyetlerinin yılmaz bekçisi olduklarının sözünü bir kez daha verdiler. Toronto Belediyesi'nin 23 Nisan'ı Türk Çocukları Bayramı (Turkish Children's Day) ilan ettiği bu günde, sayıları 150’yi aşan, yedisinden yetmişine gönüllüler, sabahın erken saatlerinde canla başla calışmalara başlayarak, alanı kusursuz bir biçimde törene hazır hale getirdi.

kanada-3

AY YILDIZLI BAYRAKLAR GÖNDERE ÇEKİLDİ

Toronto ve civarında yaşayan çeşitli uluslardan ve kültürlerden çocukların ve ailelerinin katılımıyla sunulan halkoyunları gösterileri, kültür masaları, çocukların katıldığı yarışmalar, yüz boyama, balon şekillendirme, palyaço, Karagöz-Hacivat gösterileri, masal anlatımı ve daha nice çeşitli eğlencelerin olduğu kutlamalar süresince patlamış mısır, pamuk helva ve atıştırmalık ikramları sunuldu.

kanada-4

Etkinlik boyunca en çok dikkati çeken husus, alanın her köşesine yayılmış olan Toronto Türk Toplumu üyelerinin, bu kutlamaların gerçekleşmesi için destek olmuş sponsorların ve gönüllülerin, vatanlarından binlerce kilometre uzakta, Toronto'nun kalbinde, ay yıldızlı bayraklarının göndere çekilmesi ve bu çok önemli etkinliğe ev sahipliği yapmaktan duydukları gururdu. Tam bir uluslararası şölen halinde gerçekleşen törende, değişik ulus ve kültürden gelen çocukların el ele sahnede dans etmeleri, dünyada kardeşliğin, barışın ve tek vücut olmanın önemini bir kez daha vurguladı.

kanada-5